03.03.2017 15:00

Nová scéna uvede premiéru australské hry Na moři, zírám nahoru

Národní divadlo v Praze uvede na jevišti Nové scény hru australského dramatika Finegana Kruckemeyera s názvem Na moři, zírám nahoru. V českých premiérách se v ní 9. a 13. března v režii Štěpána Pácla představí Magdaléna Borová, Lucie Polišenská, Jiří Suchý z Tábora a hostující Lucie Štěpánková a Petr Vaněk, sdělila ČTK mluvčí činohry Kateřina Ondroušková.

Podle režiséra je v textu hodně z dětského světa, ale zároveň je to dospělá hra. „Hra na pomezí skutečného příběhu a mýtu. Hra otevřená fantazii. Je to snové putování, ale nohama stojíte pořád na zemi," řekl.

„Pražské uvedení je její evropskou premiérou a zároveň prvním uvedením Finegana Kruckemeyera a jeho magicky realistického světa na českém jevišti," podotkla dramaturgyně Marta Ljubková. Autora charakterizovala jako vypravěče s nevyčerpatelnou fantazií.
Podle Ljubkové se australská dramatika v Česku příliš neobjevuje. Až na Noc bláznů Louise Nowry či Krále Krysu Jamese Clavella, původně román, který se na českých jevištích objevuje od 70. let. Kruckemeyerův text začal vznikat v roce 2010 pro pět konkrétních herců. Premiéru měl o dva roky později, loni byl uveden v USA.

Pět hrdinů hry se nachází v odlišných životních a také geografických situacích. Přesto je spojuje řada motivů, díky nimž se v určitý okamžik jejich osudy protnou. „Když je vaše rodiště (Irsko), váš přízvuk (Anglie) a příjmení (Německo) spojeno se zcela odlišnými kulturami, tak berete minulost jako cosi souhrnného, ukončeného. Mnohem víc stavíte na současnosti a budoucnosti," uvedl Kruckemeyer v programu k inscenaci. Přiznal, že o Česku má jen obecné historické povědomí. V Praze ale byl jednou jako chlapec se svým tatínkem, podruhé se svou ženou. „Vím, že ze svých dramatiků děláte prezidenty," dodal.

http://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: bor, jw