24.04.2012 09:28

Novinkou činohry Národního divadla bude Figarova svatba

Miroslav Donutil, Kateřina Winterová, Richard KrajčoPavla Beretová se mezi jinými objeví v novince činohry Národního divadla. Pod názvem Bláznivý den aneb Figarova svatba bude mít v režii Michala Dočekala premiéru 27. dubna ve Stavovském divadle. Zástupci divadla novinku představili na dnešní tiskové konferenci v Praze.    

Klasická francouzská komedie podle Dočekala nikterak nezestárla. Ve svůj svatební den brání sluha Figaro svou lásku Zuzanku před milostnými nároky hraběte Almavivy, který chce uplatnit právo první noci. "Je až s podivem, jak se více než po dvou stoletích stává společenská rovina hry aktuální. Bavíme se Figarovým důvtipem, fandíme jeho odvaze důrazně se ptát, proč existuje vrstva vyvolených, která si nárokuje výsady a výhody," uvedl Dočekal.    
'Inspiroval se Beaumarchaisovou divadelní hrou, da Ponteho libretem a hudbou Wolfganga Amadea Mozarta. Snažil se zachovat rozměr originálu, ducha toho díla, nezapomínat na to, co k němu přidal Mozart, a vše sehrát s ohledem na společenské souvislosti.    

Mozartovu hudbu využil autor scénické hudby Aleš Březina, stejně jako Vysokoškolský umělecký sbor Univerzity Karlovy. "Mozartova geniální hudba je tak zajímavá, že by bylo škoda k ní nepřihlédnout. Pustil jsem se k tomu způsobem, který by bylo možno nazvat volnou inspirací. Zazní tam mnohé písně vycházející z děje, ovšem někdy mají s Mozartem společné třeba jen jedno procento té jeho původní partitury," řekl Březina.  

 
Národní divadlo: Bláznivý den aneb Figarova svatba, foto: Martin Špelda
 
Dramaturgyně a autorka úpravy Daria Ullrichová upozornila, že snad žádná divadelní hra se nevepsala do běhu dějin jako Figarova svatba, díky ní je Beaumarchais s Voltairem a Rousseauem pokládán za ideového předchůdce Velké francouzské revoluce. "Místo v literární historii si zajistil už Lazebníkem sevillským, Figarova svatba mu pojistila zápis do dějin," uvedla.
Zatímco v první hře byl ještě Figaro ke všemu ochotným pomocníkem svého pána, ve Figarově svatbě se stal jeho protivníkem. Vítězí chytrostí a energií nad privilegovaným postavením svého pána, podotkla Ullrichová.
"Nezávazná a vtipná komedie vystihla ducha doby účinněji než moudré traktáty. Vyslovila to, co viselo ve vzduchu - že ti nahoře si už dovolují příliš," vysvětlila. Král Ludvík prý prohlásil, že raději nechá zbořit Bastillu, než by povolil uvedení. Po letech zákazů se premiéra odehrála roku 1784, o pět let později Bastilla padla.    

Richard Krajčo se na jevišti české první scény objeví po dobrovolné šestileté pauze, kdy se věnoval zpěvu a kapele Kryštof. "Zvolená forma inscenace se mi líbí," ocenil.


Národní divadlo: Bláznivý den aneb Figarova svatba, foto: Martin Špelda

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, tja, dvd , foto: Martin Špelda

Novinkou činohry Národního divadla bude Figarova svatba