02.09.2021 12:05

Novou sezonu Horáckého divadla Jihlava otevřou v sobotu Postřižiny

Horácké divadlo Jihlava zahájí 82. divadelní sezonu 4. záři premiérou hry Postřižiny. Inscenace vznikla pod režijním vedením uměleckého šéfa souboru Michala Skočovského. Pro zpracování díla Bohumila Hrabala se jediná profesionální scéna na Vysočině rozhodla i kvůli vztahu Hrabala k Vysočině. Matka a nevlastní otec spisovatele, kteří jsou předobrazem hlavních postav Postřižin, se poznali, když oba pracovali v pivovaru v Polné na Jihlavsku.

„Je dost možné, že to i málo lidí ví, že oni dva se seznámili v Polné, v polenském pivovaru, že měli svatbu v polenském chrámu," řekla dramaturgyně divadla Barbora Jandová. S Polnou je podle ní spojeno i několik let raného Hrabalova dětství, než s rodinou odešel do pivovaru v Nymburku. Podle dramaturgyně divadla nejsou Postřižiny nastudované Horáckým divadlem příliš popisné. Na pivovar se dívají očima malého dítěte, jehož vzpomínky často neodpovídají realitě.

Roli správce pivovaru Francina ztvární Zbyšek Humpolec, jeho ženu Maryšku bude hrát Sára Venclovská. Roli Francinova bratra Pepina svěřil Skočovský Josefu Kunderovi. „Do role Pepina jsem obsadil výrazně staršího člověka, než je Francin. Přišlo mi to vtipné," řekl Skočovský.

Původním záměrem bylo, vytvořit podle Hrabalovy předlohy vlastní text. Nakonec se nastudoval kus podle upravené dramatizace Jiřího Janků a Petra Svojtky. „Chvilku jsme přemýšleli, že si to napíšeme sami, přečetli jsme asi tři dramatizace a nakonec jsme se rozhodli pro tuto, která byla původně napsaná v roce 2008 pro Městská divadla pražská," řekla Jandová.

Česká divadla podle ní nastudovala podle Hrabalových titulů přes 60 představení. V jihlavském divadle se doposud hrála dvě - v roce 2010 Obsluhoval jsem anglického krále a o dva roky později Ostře sledované vlaky. „Myslím si, že divadlo to (další hru) tomuto třetímu nejpřekládanějšímu autorovi české literatury je dost dlužno," řekla Jandová. Hrabalovo dílo podle ní zapadá i do koncepce 82. sezony, která by měla být laskavá a vstřícná. „Abychom nám a lidem vlévali sílu do žil, že má zase smysl tvořit, že má zase smysl se potkávat," dodala.

V souvislosti s tím, jakými omezeními divadlo prošlo kvůli pandemii koronaviru, je scéna nové inscenace vytvořená tak, aby byla mobilní a bylo ji možné instalovat v případě nutnosti ve venkovních prostorách. Pro venkovní představení platila mírnější protiepidemická opatření.

Den premiéry bude v Horáckém divadle od 09:00 zároveň dnem otevřených dveří, při kterém bude moci veřejnost i do běžně nepřístupného zákulisí. Akci divadlo organizuje šestým rokem v rámci Dnů evropského dědictví. Vstup na prohlídku je zdarma.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, ver