01.02.2018 12:58

Nový cirkus poprvé v nominacích na Ceny Thálie

Ve středu 31. ledna 2018 byly oznámeny nominace na Ceny Thálie. Poprvé v historii českého divadla se do širších nominací tohoto prestižního ocenění probojoval také nový cirkus. Za představení Batacchio Cirku La Putyka, jehož premiéru v květnu 2017 uvedla Jatka78, byl nominován představitel hlavní role Vojtěch Fülep. Nominace potvrzuje, že nový cirkus v českém prostředí zapustil silné kořeny a že kromě divácké přízně se těší zájmu také odborných asociací.

Vojtěch Fülep je v širších nominacích na Cenu Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr. Do užších nominací se nakonec neprobojoval, nicméně i širší nominace znamená historický posun ve vnímání nového cirkusu: “Vojta je jeden ze zakládajících členů našeho souboru, který dokáže na jevišti dokonale propojovat žánry, jak sám ukazuje nejen v představení Up End Down či právě Batacchiu. Člověk, který přistupuje ke každému projektu s neuvěřitelnou citlivostí a smyslem pro detail. Gratuluji Vojtovi, je to veliká radost nejen pro něj osobně, ale i pro company a samozřejmě pro všechny, kteří se věnují žánru nového cirkusu,” shrnuje Rosťa Novák ml.

Inscenace Batacchio se inspiruje poetikou starých kočovných divadelních společností, které ve svých představeních volně spojovaly všemožné druhy lidských dovedností a výtvorů. Od cirkusových čísel a divadelních a hudebních scének přes zázraky tehdejších nových technologií až po ukázky anatomických anomálií zvířat i lidí. Stejně jako ve všech představeních souboru La Putyka se i zde setkáte s dechberoucími akrobatickými čísly a typickým “putykářským” humorem.
Autorem a režisérem projektu je Maksim Komaro, finský režisér, který se souborem Cirk La Putyka spolupracoval již na inscenacích Slapstick Sonata a Play. Ve Batacchiu se kromě Vojtěcha Fülepa představily také další tváře ze souboru: Anna Schmidtmajerová, Šárka Bočková, Alexandr Volný, Daniel Komarov, Michal Boltnar a Jiří Weissmann.

Představení Batacchia budete moci na Jatkách78 opět zhlédnout v květnu 2018. V těchto měsících probíhá jeho “tour” po českých městech a v nejbližších měsících se představí také ve Švédsku a Nizozemsku.

Vojtěch Fülep (1987)
Vojtěch prokázal talent pro moderní divadlo již od raného dětství. Podařilo se mu dostat se na prestižní Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a hrál v několika muzikálech Národního divadla moravskoslezského. Spolupracuje s choreografkou Lenkou Vagnerovou a její společností DOT504. S principálem Cirku La Putyka Rostislavem Novákem ml. se setkal během studia na DAMU. Díky tomu měl možnost zúčastnit hned od počátku téměř všech představeních Cirku La Putyka. Kromě toho působí Vojtěch v dalších českých divadlech, např. Husa na provázku, Drama klub v Ústí nad Labem, VOSTO5 či Národní divadlo.

http://www.jatka78.cz/

Autor článku: Zuzana Hošková