09.06.2017 11:45

Nový muzikál Brněnské kolo aneb Jak ukrást Věstonickou venuši uvede Městské divadlo Brno

Krásná tradice uvádění inscenací Městského divadla Brno v romantickém Biskupském dvoře Moravského zemského muzea vznikla před osmi lety a je stále oblíbenějším a vyhledávanějším zpříjemněním letních večerů v Brně. Vždyť kdo by odolal divadlu pod hvězdami? A stejně jako v předchozích letech pro své diváky připravilo MdB zcela novou inscenaci, která vznikla přímo pro tento jedinečný prostor – zpěvohru Brněnské kolo aneb Jak ukrást Věstonickou venuši.   

„Zde v jedenáct zní polední zvonění/ a krokodýlu říkává se drak/ však všechno naopak tu zase úplně není/ vždyť pro zelí se chodí na Zelňák,“ zpívalo se o Brně v posledním autorském počinu osvědčeného tria Stanislav Slovák – Jan Šotkovský – Petr Štěpán, zpěvohře Mendel aneb Vzpoura hrášků. Tento tým již připravil pro letní hraní Městského divadla Brno na Biskupském dvoře kromě zmíněného Mendela i další původní kusy – Barona Trencka a Cyrila a Metoděje. Všechny měly společný vztah k lokální tematice, respekt ke geniu loci a touhu využít unikátní atmosféru a historickou patinu překrásného prostředí Biskupského dvora.

Muzikál Brněnské kolo aneb Jak ukrást Věstonickou venuši (vznikající opět v týmové spolupráci s autorem hudby k Baronu Trenckovi i Mendelovi Karlem Cónem) se dotýká opět historických i místních vazeb, a to hned na několik způsobů. Jednak se v něm zjevuje příběh zřejmě nejslavnější brněnské legendy (té o koláři Birkovi, který údajně během jediného dne dokázal porazit strom, vyrobit z něj kolo a dokutálet jej z Lednice až do vzdáleného Brna). Dále se v něm objevuje řada postav spojených s Brnem, ať historických či legendárních (od Babinského přes Natašu Gollovou až k bratřím Pospíšilům). Také vypráví legendu novou, příběh o tom, že „brněnské kolo“ je vlastně krycí název pro tajemný stroj, utajeně v Brně zkonstruovaný na konci 19. století samotným Thomasem Alvou Edisonem.

Konečně pak se jeho příběh týká i instituce, jíž je Biskupský dvůr součástí. Moravské zemské muzeum slaví totiž v letošním roce 200 let své existence. A právě muzejní budova na Zelném trhu skrývá v našem příběhu večer po uzavření nejedno tajemství týkající se brněnských pověstí a legend. Navíc v ní zůstane ukryta jak trojice dětí, které pátrají po svém zmizelém „strejdovi“, tajemném vědci Cajthamlovi, tak dvojice grázlíků Vingl a Maňas, kteří si dělají zálusk na nejproslulejší artefakt muzea, samotnou Věstonickou venuši…

Tvůrčí tým inscenace tvoří režisér Stanislav Slovák, scénograf Jaroslav Milfajt, kostýmní výtvarnice Andrea Kučerová, tvůrce scénických projekcí Petr Hloušek, choreograf Martin Pacek, sbormistryně Jana Suchomelová a dramaturgové Miroslav Ondra a Jan Šotkovský. Hudebního nastudování se ujme autor hudby Karel Cón, který bude spolu s Tomášem Küfhaberem také dirigentem živého orchestru. V hlavních rolích se představí sourozenci Alena, Elena a Jan Juráčkovi (Alenka, Elenka a Janík), Michal Isteník (Cajthaml), Ondřej Studénka (Vingl), Jakub Uličník (Maňas), Zdeněk Junák (Strážce minulosti), Ladislav Kolář (Strážce legendy), Josef Jurásek (Strážce budoucnosti), Lukáš Janota (Thomas Alva Edison), Dušan Vitázek (Kolář Birk) a další.

Světová premiéra inscenace proběhne na Biskupském dvoře 16. června 2017.

Městské divadlo Brno

Autor článku: Lenka Pazourková