16.05.2012 09:31

Nový projekt Teatra NoD Nudle představuje oceňovaného performera Petra Krušelnického v roli mladého transvestity Valentýna

Teatro NoD Nudle, nový prostor pro projekty divadla jednoho herce, přichází po inscenaci hry Ekvipáž s novou premiérou. Pod supervizí dramaturgyně a režisérky Apoleny Vanišové se v inscenaci Valentýn po delší době vrací k divadlu Petr Krušelnický, mim a performer, který roku 1998 získal Cenu Alfréda Radoka za Talent roku.
Valentýn, vycházející ze hry současného španělského dramatika Carlose Be Čekanky, bude výjimečná a pozoruhodná inscenace, která mísí mluvené slovo, prvky nonverbálního divadla a audiovizuální umění. Premiéra je plánována na 29. a 30. května od 20:00.

Inscenace Valentýn vychází z první scény divadelní hry Čekanky od současného španělského dramatika Carlose Be. Vypráví příběh o malém chlapci, který je svědkem bující prostituce a násilí páchaného na ženách, aby se později sám stal prostitutkou a obětí násilí. Tento silný příběh si ke svému zpracování vybrali dramaturgyně a režisérka Apolena Vanišová a Petr Krušelnický.

Petr Krušelnický, výrazný audiovizuální umělec, zakladatel divadelní skupiny Antena, mim, performer a držitel Ceny Alfreda Radoka za Talent roku 1998 se po delší době vrací k divadelní práci. Tentokrát se ovšem poprvé rozhodl pracovat s pevným textem: ,,Hledala jsem silný aktuální příběh, který by Petrovi sedl na míru. Po probrání všeho možného materiálu se mi vybavily Čekanky, krátká scénická skica od Carlose Be, se kterým nyní spolupracuji na své absolventské inscenaci. Kdyby Carlos Petra znal, když Čekanky psal, řekla bych, že to psal přímo pro něho”, vysvětluje Apolena Vanišová.

Dramaturgie Teatra NoD umístila tento projekt do nových prostor NoD Nudle pro divadlo jednoho herce, který příběhu o chlapci Valentýnovi dodá intimitu, ale i syrovou atmosféru a naléhavost. Petr Krušelnický během přípravy tohoto projektu sice hojně pracuje se slovem, přesto na inscenaci nemůžeme nahlížet jako na činoherní kus. Slovo jako vyjadřovací prostředek je zde stavěno na stejnou úroveň jako pohyb, zvuk, scéna, světlo.

Valentýn bude velmi komplexním divadelním tvarem, který využívá všechny možnosti, které Petr Krušenický jako mnohostranný talent ovládá. Přesto se bude jednat o velmi křehké a intimní drama. Stejně křehké, jako je Valentýnova duše. ,,Nejdůležitějším tématem hry je pro mne nesnesitelná lidská osamělost, která může bolet víc než cokoli jiného na tomto světě”, uzavírá Apolena Vanišová.

Představení Valentýn bude mít preméru v Teatru NoD Nudle ve dnech 29. a 30. května od 20:00.

Autor článku: Šárka Maroušková

Nový projekt Teatra NoD Nudle představuje oceňovaného performera Petra Krušelnického v roli mladého transvestity Valentýna