31.05.2017 15:38

Nový ředitel Městských divadel pražských bude znám do konce srpna

Výsledek výběrového řízení na ředitele Městských divadel pražských by měl být znám do konce srpna. Novinářům to dnes řekli předseda výběrové komise Matěj Stropnický (Zelení/Trojkoalice) a pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Uchazeči se mohou hlásit do konce června a musí předložit koncepci rozvoje všech tří scén, tedy ABC, Rokoka a Divadla Komedie, které se připojí od sezóny 2018/2019.

"Ředitel nebo ředitelka Městských divadel pražských by mohl být jmenován letos v září," uvedl Wolf. Nastoupit by měl od prvního ledna příštího roku a řízení plně převzít od sezóny 2018/2019, která začne na podzim. Má mu to dát čas se podrobně seznámit s fungováním a repertoárem všech scén.

Ředitele bude vybírat komise složená ze tří zástupců koaličních stran a čtyř odborníků. "Komise je sestavena tak, aby na první pohled bylo zřejmé, že výsledek není zřejmý," uvedl Stropnický s tím, že každý z uchazečů musí předložit koncepci rozvoje divadel, zaměřenou zejména na budoucnost Divadla Komedie. Město počítá s tím, že nově připojená scéna bude zaměřena na mladší diváky a hostující divadla, ale uchazeči mohou předkládat i odlišné vize. V průběhu června chce Stropnický uspořádat veřejnou debatu o budoucnosti divadel a všechny přijaté koncepce plánuje zveřejnit.

Divadlo Komedie bude pod Městská divadla pražská patřit od divadelní sezóny 2018/2019. Aktuálně v něm působí Divadlo Na Zábradlí, jehož prostory se rekonstruují. Poslední podnájemník, společnost Divadlo Company.cz, skončil v objektu kvůli finančním problémům loni v dubnu. Praha má divadlo pronajaté od Generálního finančního ředitelství do roku 2030 za asi 900.000 korun ročně.

Městská divadla pražská vznikla spojením několika divadel v roce 1950. Za legendárního ředitele Oty Ornesta, pod jehož vedením dosáhlo divadlo největšího věhlasu, hrál soubor na třech scénách − v divadle ABC, v Divadle Komedie a v Komorním divadle. Po roce 1989 se divadla rozdělila na tři samostatné subjekty s vlastními soubory a vlastním uměleckým vedením. Od roku 2005 se opět spojila divadlo ABC a divadlo Rokoko, letos se připojí i Divadlo Komedie.

Městská divadla pražská

Autor článku: ČTK: psc, mal