01.12.2015 16:22

Nový šéf jihočeského baletu nechce dělat radikální změny

Nový umělecký šéf baletu Jihočeského divadla Lukáš Slavický se nechystá po převzetí funkce dělat radikální změny v souboru, chce však navázat spolupráci s příhraničními baletními soubory. Do repertoáru divadla by rád zařadil klasické baletní tituly jako Louskáček, Korzár nebo Šípková Růženka a na českokrumlovském otáčivém hledišti by chtěl uvést Radúze a Mahulenu. Své vize dnes představil Slavický novinářům.

Soubor přebírá v červnu. Dnes uvedl, že není příznivcem radikálních změn, počítá ale s tím, že soubor z části obmění hlavně přirozenou cestou. "Řada umělců přišla do Českých Budějovic s (dosavadním šéfem baletu) Attilou Egerházim. Vyhovuje jim jeho styl a nepřekvapí mě, když budou chtít odejít. Nechystám se udělat žádnou radikální výměnu shora," řekl Slavický. Doplnil, že případné náhrady má ale vytipované. Se členy souboru se chce sejít v lednu, kdy by případně vypsal i výběrová řízení na uvolněná místa.

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek dnes ocenil působení Egerháziho v čele baletního souboru. "Jeho angažmá byl dobrý krok. Posunul soubor dál. Po sedmi letech souboru prospěje změna, dostane širší záběr," uvedl Průdek, který počítá s tím, že Slavický otevře soubor různým baletním směrům i choreografům. "Nová podoba jihočeského baletu bude barevnější. Chystáme se, že společně oslovíme soubory z příhraničních regionů z Německa a z Rakouska, například Lince nebo Pasova," řekl Průdek.

Jedním z prvních úkolů Slavického bude především rozšíření repertoáru, aby pokrýval kombinaci různých baletních stylů, klasický balet nevyjímaje. Program mají doplňovat doprovodné akce jako workshopy, výstavy, semináře nebo taneční dílny pro veřejnost.

Slavický, který naposledy působil v Bavorském státním baletu v Mnichově jako první sólista, bere nové angažmá v Českých Budějovicích jako velkou výzvu a bude pro něj prioritou. "V budoucnu si dokážu představit, že bych vystoupil na jihočeském jevišti, ale za těch 17 let aktivní kariéry jsem ztvárnil řadu rolí a nemusím za každou cenu tancovat. Taneční ego teď ustoupí do pozadí," uvedl.

Třiatřicetiletý Průdek se stal ředitelem jihočeské scény loni v říjnu. Ve funkci vystřídal Jiřího Šestáka, který se stal senátorem.

www.jihoceskedivadlo.cz 


Autor článku: ČTK: ppe, ktp

Nový šéf jihočeského baletu nechce dělat radikální změny