15.05.2018 12:49

Novým ředitelem Centra experimentálního divadla v Brně je Miroslav Oščatka

Novým ředitelem brněnského Centra experimentálního divadla (CED) bude od 1. září dramaturg Miroslav Oščatka. Naváže na dlouholetou práci Petra Oslzlého, který se stal rektorem Janáčkovy akademie múzických umění. CED zřizuje město, nyní pod něj spadají Husa na provázku, kam Oščatka přivede jako uměleckou šéfku Annu Petrželkovou, dále HaDivadlo a Divadlo U stolu. Rozhodnutí výběrové komise oznámila ČTK Zuzana Šrámková z tiskového střediska magistrátu.

Výběr dnes schválila Rada města Brna. Podle náměstka primátora Matěje Hollana (ANO) Oščatka zajistí kontinuitu a předložil nejméně konfliktní řešení složité situace nejen v CED, ale hlavně v Huse na provázku, odkud po 13 letech odešel po neshodách umělecký šéf Vladimír Morávek. Jeho místo poté zaujal právě čtyřiačtyřicetiletý Oščatka. „Chceme se samozřejmě opřít o to, co CED dosud dokázal. Nicméně nějaké změny se očekávat dají, dochází ke generační výměně na více klíčových místech," řekl ČTK Oščatka.

Výběrové řízení na ředitele CED bylo dvoukolové. V prvním nebyl vybrán nikdo, proto v druhém komise oslovila konkrétní osobnosti. Kromě Oščatky to byli herec a režisér Břetislav Rychlík, šéf Slováckého divadla v Uherském Hradišti Michal Zetel a Ewan McLaren, ředitel pražského Divadla Alfred ve dvoře. McLaren z řízení nakonec odstoupil.

Oščatka už nastínil i svou představu budoucího personálního obsazení Husy na provázku. Uměleckou šéfkou bude od ledna příštího roku režisérka Anna Petrželková, dramaturgem Martin Sládeček. „Komisi také zaujala avizovaná spolupráce s polským režisérem Janem Klatou, která slibuje přivést do Brna velkou osobnost evropského formátu a může být pro soubor velkou uměleckou výzvou," doplnil Hollan.

V HaDivadle zatím zůstane umělecký šéf Ivan Buraj. S aktuální sezonou podle předpokladů ukončí svou aktivní činnost Divadlo U stolu, jehož hlavnímu hybateli Františku Derflerovi je 76 let. „Budeme se ještě bavit o dohrávání některých inscenací v příští sezoně," uvedl Oščatka.

Svazek CED chce Oščatka rozšířit o nové Studio Nekázeň. „Nabídl jsem spojení s Kreativním centrem Brno," naznačil Oščatka. Kreativní centrum má vzniknout v někdejší káznici na Cejlu, město plánuje její postupnou rekonstrukci. V Oščatkových plánech je také Studio Hamletů, kde dostanou prostor mladší divadelníci.

https://www.ced-brno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr