05.03.2015 16:40

NT Live vezme diváky na energický výlet do indického slumu

KRÁSNÉ ZÍTŘKY | přímý přenos čtvrtek 12. března 2015 | 19:45 | Praha (kino Aero), Brno (Scala)

Jak se žije v indickém slumu? Kolik mají tamní obyvatelé společného s námi? To jsou otázky, na které se ve čtvrtek 12. března večer zeptá diváků v pražském kině Aero a brněnském kino Scala další z her z programu NT Live Krásné zítřky. Mozaiku příběhů řady postav napsal známý britský dramatik David Hare, jehož Skylight jsme v NT Live viděli na podzim. Jeho novinka vyšla ze stejnojmenné knihy Katherine Boo, americké novinářky oceněné Pulitzerovou cenou. Režie se zhostil Rufus Norris, který od letošního dubna povede National Theatre jako umělecký ředitel. Představení, které kritika chválí za jeho energii, netrivialitu i nesentimentální lidskost, česká kina uvedou v přímém přenosu, s českými i anglickými titulky.
 

Epická hra podle oceněné knihy

Knihu Krásné zítřky napsala Katherine Boo, manželka indického spisovatele a historika, po třech letech strávených v Annávádí, slumu blízko bombajského letiště. Její nekompromisní a komplexní záznam příběhů o bídě a naději získal Národní knižní cenu pro literaturu faktu za rok 2012 a byl přeložen do třiceti jazyků, včetně češtiny. Dramatik David Hare, který oceněnou knihu převedl do divadelní podoby, se dlouhodobě zajímá o společensko-politická témata propojená s osobními osudy -  jak v NT Live názorně dokázal v říjnu revival jeho tragikomedie Skylight, s Carey Mulligan a Billem Nighym. Jeho novinka neobsahuje žádné velké hvězdy, nejznámější z jeho obsazení je herečka Meera Syal. Stojí ovšem na energické evokaci indického slumu na největším jevišti britského Národního divadla, Olivier. A také na přístupu, který se odmítá divákům lacině zalíbit, zdeprimovat je nebo pojmout život chudých stereotypně a černobíle.
 

Nový ředitel se představuje

Režie hry se chopil zkušený 49letý Rufus Norris, který v rámci přípravy poprvé navštívil Indii. Díky Krásným zítřkům tak diváci NT Live poprvé poznají práci muže, jenž už v dubnu vystřídá Nicholase Hytnera na pozici uměleckého šéfa celého National Theatre. Norris působí v Národním divadle jako tzv. přidružený režisér od roku 2011, pracoval i pro divadla Royal Court, Almeida či Young Vic. Z českých kin je známý jeho filmový debut Rozbitý svět s Timem Rothem a Rorym Kinnearem. Ke hře Krásné zítřky říká: „Postavy z indického slumu jsme pozvali do naší budovy v Londýně, kterou jsme právě zrenovovali za 83 milionů liber. Je ovšem důležité v rámci hry pochopit, že tito lidé nejsou vůbec exotičtí. Mají naprosto stejné ambice a problémy jako my.“
 

 

www.ntlive.cz


Autor článku: Zuzana Raušová

NT Live vezme diváky na energický výlet do indického slumu