05.04.2017 10:24

O vedení Laterny magiky má zájem desítka uchazečů

Do otevřeného výběrového řízení na pozici uměleckého šéfa souboru Laterny magiky se přihlásilo více než deset zájemců z oboru. Komise navrhne vítězného kandidáta do konce května, oznámil ČTK mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Podle ředitele české první scény Jana Buriana přejde Laterna magika od nové sezony na inovovaný způsob řízení. „Stane se otevřeným prostorem pro zajímavé, experimentální a nové projekty založené na překvapivém využití vztahů divadelního výrazu s přesahem do performačních a multimediálních uměleckých oborů," vysvětlil. S nástupem do funkce nového uměleckého šéfa souboru se počítá k letošnímu 1. září. Jednotlivé projekty bude na základě otevřených výzev vybírat umělecká rada. Aktuálně se tímto způsobem vybírá projekt, kterým tato scéna, jež je součástí ND od poloviny 70. let, oslaví 60. výročí svého vzniku. Premiéra inscenace, která vzejde z ideové soutěže, je plánována na prosinec 2018 na Nové scéně. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna.

Dosavadní umělecký šéf Zdeněk Prokeš odchází v červnu do důchodu. I nadále však bude podle Staňka působit v nadačním fondu Druhá kariéra, jediné organizaci v Česku, která aktivně podporuje profesionály v oboru tance, pohybového divadla a cirkusu v procesu změny kariéry a přípravy na ni. Buduje systém, který tanečníkům zajistí adekvátní podmínky v období profesní změny. Nadační fond založily profesní organizace Vize tance a Taneční sdružení.

Historie Laterny magiky začala v roce 1958, kdy režisér Alfréd Radok se scénografem Josefem Svobodou vytvořili pro Světovou výstavu v Bruselu a pro její československý pavilon představení Laterna magika. Stejné jméno poté dostalo divadlo v Praze ve zrekonstruovaném sále někdejšího kina Adria na Národní třídě, kde byl program po bruselském úspěchu uváděn.
Další etapu reprezentuje účast Laterna magiky na světových výstavách v Montrealu v roce 1967 a v Ósace v roce 1970. S programy divadlo procestovalo celý svět. Uměleckým šéfem specifického média, které povětšinou nepoužívá slov, pracuje s kombinací projekce, tance, hudby, světla či pantomimy, se stal nadlouho původní spoluautor Josef Svoboda.

Zatím poslední novinkou Laterny magiky byl v březnu projekt CUBE autorů Pavla Knolleho, Štěpána Pechara a Davida Stránského. Jejich hlavní inspirací byly původní inscenace spočívající v úzkém propojení filmového obrazu a živé akce.

http://www.narodni-divadlo.cz/