10.01.2018 09:41

Obnovená premiéra představení Rain Dance divadení skupiny HANDA GOTE Research & Development

Ve čtvrtek 18. ledna se ve Venuši ve Švehlovce koná obnovená premiéra představení Rain Dance divadení skupiny HANDA GOTE Research & Development. Reprízy jsou naplánovány až do neděle 21. ledna.

Diváci mají příležitost navštívit revuální program, jenž se pokouší zkrotit zbloudilé démony starého světa, kteří si v nové době nevědí rady, stejně jako její obyvatelé. Skupinka samozvaných léčitelů a nápravců světa se na scéně uchyluje k čím dál bizarnějším úkonům. Proti rozmáhající se vyprázdněnosti staví povrchní rituály opsané ze sešitů National Geographic a odkoukané z béčkových filmů. Čas plyne a nikde už ani stopy po tajemství. Vždycky ještě ale zbývá čas na příjemnou chvíli s písničkou.

Ze slovníku programátorské hantýrky: „Rain dance"
1. Jakákoliv aktivita mající za cíl vyřešení hardwarového problému při očekávání nulového efektu.
2. Jakýkoliv sled mysteriozních akcí provedený směrem k počítači, za účelem dosažení jistého cíle. Obvykle omezeno na rituály obsahující zaklínání a podobné psychické aktivity. Voodoo programování, černá umění, programování kultu cargo, mávání mrtvým kuřetem, čtení runových znaků z desek tištěných spojů.

V představení ani při jeho přípravě nebyl použit počítač ani žádné jiné přístroje založené na softwaru a obsahující integrované obvody.
Konceptuální světelný design, v rámci kterého Jan Dörner používá jako filtry prázdné láhve od vína, které sám během představení vypije. Představení, které přineslo na scénu “selfie” dva roky před tím, než se tento výraz stal slovem roku. Představení, které je celé analogové a multimediální, které bude vždy aktuální, neboť poukazuje na mnohé problémy světa. Představení, které se snaží vrátit svět do těch správných kolejí i za cenu černé magie, nebo cinkání na triangl. „Lidi se smějí úkonům, které na scéně provádíme, ale vlastně je myslíme vážně. Tím spíš, že víme, že žádné divadlo svět nezachrání,“ říká tvůrce Robert Smolík.

Handa Gote research & development
Hlavním tématem práce skupiny je recyklace, trvale udržitelný rozvoj, respekt k tradici a tradičním kulturám. Z obdivu k přírodním kulturám také vychází většina prací skupiny na poli výtvarného umění, objekty a instalace. Handa Gote research & development se nechtějí ve své práci omezit na oblast divadla, nicméně ve skutečnosti při své práci nepřemýšlí o formě výstupu, ale o tématu, o sdělení a o procesu, který jak se často říkává, je důležitější než výsledek. Handa Gote research & development je projekt mezioborové umělecké laboratoře, která spojuje moderní a tradiční přístupy a rozličné umělecké formy vizí svobodomyslného umění.

Připravili: Dörner, Procházka, Smolík, Kalivoda, Svatoš
Produkce: Jedefrau.org 

Obnovená premiéra: 18. 1. 2018 ve 20h, Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3, Venuše na Facebooku
Reprízy: 19., 20. a 21. 1. 2018 vždy ve 20h
Délka: 50 min
Autoři fotografií: Jonáš Svatoš, Roman Mikeš

Autor článku: Alena Julie Novotná