13.11.2017 12:23

Obyčejný život neboli Tělo a bitevní pole – činohra NDM hraje v Divadle loutek Ostrava

S ohledem na probíhající rekonstrukci Divadla Jiřího Myrona zve soubor činohry Národního divadla moravskoslezského na druhou listopadovou premiéru do divadelních prostor, kde soubor ještě nehrál – do alternativní scény Divadla loutek Ostrava, která se nachází pár kroků od Divadla Antonína Dvořáka. V české premiéře zde uvede komorní inscenaci Obyčejný život neboli Tělo a bitevní pole.

Autorem hry je dánský dramatik Christian Lollike – autor, který nepíše o příjemných věcech. Zabývá se naopak tématy, která jsou palčivá a bolavá. „Lollike ve svém dramatickém díle otvírá diskusi o terorismu, xenofobii, životních zklamáních z nenaplněných snů, o depresích, sebevraždách, o manipulaci médií a reklamy, jakož i o zoufalé snaze zapadat do předem vystavěných škatulek a modelů, abychom se náhodou nevymykali,“ doplňuje dramaturgyně Sylvie Rubenová. Možná i proto je na českých jevištích uváděn zatím jen ve formě scénického čtení – NDM tak bude prvním divadlem v republice, které uvede inscenaci Lollikeho hry.

Hra Obyčejný život neboli Tělo a bitevní pole zkoumá, nakolik v dnešním světě dovedeme být sami sebou: Stojíme vůbec o skutečně perfektní život dle společností vytyčených ideálů? A co všechno by se nám mohlo stát, kdybychom se chtěli odchýlit a kdyby na to přišli? „Kdo nám podsouvá tuto představu o tom, co je normální? A nemůže se nám stát nepřítelem, když se ženeme za touto vzdálenou vizí, které nejsme schopni dosáhnout? A co je vlastně normální? Nebo je normální být nenormální? Jedním z možných překladů názvu Lollikeho hry je právě ‚normální život‘. A tato normalita s sebou přináší také představu toho, co je v pořádku a správně, což je nám ale někdy vnucováno, nebo alespoň nenápadně podsouváno zvenku, ať už médii, sociálními sítěmi, či nějakými life kouči,“ zamýšlí se dále režisér Josef Kačmarčík.

Diváci se mohou také těšit na netradiční divadelní formát této inscenace. Lollike totiž nevypráví příběh, nevytváří dramatické situace ani se nezabývá psychologií postav. „Jedná se o trochu jinou dramatiku, než s jakou se diváci Národního divadla moravskoslezského můžou většinou setkat: velká část textu je epickým vyprávěním a není autorem rozepsána do postav, a i rozepsané situace se mnohdy dostávají až na hranu surreálna.“

Tohoto úkolu se zhostí trojice herců – Petra Lorencová, David JanošekJiří Sedláček – a inscenační tým ve složení režisér Josef Kačmarčík, dramaturgyně Sylvie Rubenová a výtvarnice scény a kostýmů Mariana Kuchařová.

Česká premiéra se uskuteční 17. listopadu v 19.00 hodin na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava.

www.ndm.cz

Autor článku: Marcela Bednaříková