22.03.2017 08:26

Oceněné Radokovo představení se do Brna vrátí po opravě divadla

Inscenace Modrovousův hrad/Očekávání, která v pondělí získala Cenu divadelní kritiky, aktuálně není v programové nabídce Národního divadla Brno. Zájemci ji znovu zhlédnou po plánované rekonstrukci Janáčkova divadla, oznámilo dnes vedení brněnské první scény. Oceněný dvojprogram tvoří opera Modrovousův hrad Bély Bartóka a monodrama Očekávání Arnolda Schönberga. Režisér David Radok obě díla propojil v uzavřený dramatický celek. Inscenace měla premiéru loni na podzim při mezinárodním bienále Janáček Brno.

„Mám radost, že právě tento nelehký příběh o vztazích získal pochopení publika a ocenění kritiky. Mám radost také za Bartóka, Schönberga, Národní divadlo Brno a za všechny, kteří se na představení podíleli," uvedl k ocenění v tiskové zprávě Radok.
Obě díla Radok poprvé propojil v Göteborgu, kde výsledek okouzlil šéfdirigenta brněnské opery Marka Ivanoviče. „Byla to láska na první pohled a věděl jsem, že udělám vše pro to, abychom toto dílo mohli realizovat i v našem domovském divadle," řekl Ivanović. Poukázal na to, že Bartókovy a Schönbergovy partitury jsou mimořádně náročné pro hudebníky i pěvce.

V Bartókově jediné opeře dívka opouští rodiče a snoubence, aby následovala Modrovouse do jeho ponurého hradu. Objeví tam zamčené dveře, jejichž tajemství touží odhalit. Schönberg v expresivním Očekávání, svém prvním jevištním díle, přivádí na scénu ženu, která čeká na milence, aby zjistila, že je mrtvý.

Obě díla vznikala nezávisle na sobě. Mají ale řadu společných motivů a rysů, včetně zájmu o lidské podvědomí a touhy odhalit tajemství.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, kš