08.10.2020 21:23

Olomoucká divadla: Uzavření je pro nás finančně bolestné

Především jako finanční ztrátu ale i ztrátu motivační komentují olomoucká divadla další nucené uzavírání kvůli vládním opatřením v souvislosti s koronavirem. Moravské divadlo i Divadlo Tramtarie se do nové sezony vrhlo po jarní pauze s entusiasmem a novými premiérami, program tak musejí opět zrušit. Demotivující je to především pro samotné členy souborů, vyplývá z vyjádření divadel na dotaz ČTK.

„Není to pro nás zrovna příjemné. Chápeme snahu vedení státu zamezit epidemii koronaviru a respektujeme vydaná nařízení, to ale nic nemění na skutečnosti, že je to pro divadlo velká rána nejen po finanční a provozní stránce, ale i po lidské, kdy všichni mí kolegové se po znovuotevření divadel pustili do práce s neuvěřitelným entusiasmem a dělali vše pro to, aby diváci odcházeli z každého představení nadšeni," řekl ČTK ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Podotkl, že plně chápe frustraci kavárníků, hoteliérů, restauratérů a dalších odvětví, kteří kvůli opatřením nemohou dělat svoji práci. „Nezbývá nám nyní nic jiného, než opět sčítat ztráty, které už na jaře byly v řádech milionů, a řešit změny či zrušení představení. Naši diváci prokazují v souvislosti se všemi změnami programu obrovskou trpělivost. Chtěl bych jim za to poděkovat a poprosit je zároveň, ať nám i nadále zachovají přízeň," doplnil Gerneš.

Podobná situace panuje také u Divadla Tramtarie, kde zrovna dnes představovali druhou premiéru v sezóně, pohádku pro děti. Tu ještě stihnou v sobotu odehrát, poté se scéna znovu uzavře. „Od pondělí uzavřeme divadlo a zrušíme naplánovaný program podle vládních nařízení. Divadlo Tramtarie je závislé na tržbách z prodaných vstupenek, uzavření divadla už podruhé během roku nás proto dostává na hranici možnosti přežití," řekla ČTK ředitelka divadla Petra Němečková.

Kulturní instituce se kvůli vládnímu nařízení uzavřely již v polovině března. Divadla v Olomouci se naplno vrátila na scénu až v září, během léta využila především představení pod širým nebem či venkovní festivaly. Například Tramtarie se již v březnu ocitla v krizové situaci kvůli výpadku příjmů ze vstupného a zájezdů. Vedení divadla tehdy uvedlo, že jde o největší finanční krizi za jeho patnáctiletou existenci a s žádostí o pomoc se proto obrátilo i na veřejnost.

http://www.moravskedivadlo.cz/ 
https://divadlotramtarie.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, jw