05.06.2017 09:10

Olomoucké Divadlo na cucky se loučí se svým sídlem, chystá se na stěhování

Olomoucké Divadlo na cucky se tento měsíc rozloučí se svým dosavadním sídlem v bývalé kanovnické rezidenci ve Wurmově ulici. Od července se chystá stěhovat do nových prostor v jednom z domů na Dolním náměstí, které by se mělo přeměnit v kulturní centrum. Zasloužili se o to i příznivci projektu, kteří vznik centra podpořili částkou půl milionu korun ve veřejné sbírce. Poslední měsíc ve svém sídle chystá divadlo řadu představení i premiéru Nikdy sám!, řekl ČTK mluvčí souboru Zdeněk Vévoda.

"Wurmovku bychom měli opouštět už na začátku července - lépe řečeno tu část s divadelním sálem, foyer a hereckou šatnou. Nadále ještě budeme využívat Freskový sál a pokoje pro umělecké rezidence, které během léta v Olomouci zajišťujeme," uvedl Vévoda. Nové kulturní centrum na Dolním náměstí by mělo být otevřeno v září, tedy se startem nové sezony. Divadlo na cucky pro ni připravilo nejen změnu uměleckého šéfa, kdy na místo Jana Žůrka nastoupí Silvia Vollmannová, ale chystá také nové logo a vizuál.

Atmosféru prostor kanovnického domu si mohou naposledy užít příznivci divadla při řadě chystaných akcí. Ve čtvrtek příští týden zde bude uvedena část programu prestižního mezinárodního festivalu Tanec Praha, představí se taneční inscenace roku Švihla Terezy Hradilkové. Ve středu se chystá vernisáž absolventa brněnské FaVU Petra Bulavy s názvem Plazíš-li se dutinou stébla, postihneš tíseň trav. "Autor se dlouhodobě věnuje objektu, malbě a grafice," uvedl Vévoda

V polovině června bude v divadle derniéra inscenace Proč kuchyň?, která vychází z osmistránkového dramatického fragmentu rakouského spisovatele a dramatika Petera Handkeho. Inscenaci soubor uvedl poprvé loni v únoru v české premiéře. Soubor zároveň ještě v těchto prostorách uvede premiéru s názvem Nikdy sám! V režii Terezy Říhové. Jde o groteskní příběh tří osamělých lidí, kteří se společně ocitli v jednom pokoji. Premiéra je naplánována na 21. června.

Olomoucké Divadlo na cucky existuje 14 let a začínalo v Domě armády, v roce 2013 našlo stálé sídlo ve Wurmově ulici. Nevyhovující prostory byly důvodem pro hledání nové scény. Obecně prospěšná společnost DW47, která za divadlem stojí, ji našla na Dolním náměstí. Na vzniku kulturního centra v historickém srdci Olomouce se zástupci DW7 dohodli s majitelem domu na Dolním náměstí a podnikatelem Josefem Kvapilem, který hledal využití pro prázdné prostory bývalého obchodu. Své stálé místo zde bude mít nejen divadlo, ale i například galerie a zkušebny.

Nové prostory hledá i Divadlo Tramtarie, které nyní sídlí ve Slovanském domě. Ani tam hercům dosavadní prostory nestačí. Tento týden zveřejnili záměr vybudovat novou divadelní budovu v nevyužívaném Asoparku na místě bývalé měšťanské střelnice. Náklady odhadli na 90 milionů korun.

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, gcm