08.04.2010 00:00

Olomoucké divadlo Tramtarie oslaví páté narozeniny

Kultovní kabarety Historky z podsvětí, autorské čtení básníka Radka Malého i narozeninovou párty uspořádá olomoucké divadlo Tramtarie u příležitosti oslav pátých narozenin. Diváci si jubileum budou moci spolu s herci připomenout v týdnu od 17. do 23. dubna.

Historky z podsvětí, jejichž první díl vznikl v roce 2005, jsou podle ředitelky určitým propojovacím článkem existence divadla. Proto se postarají o zahájení narozeninových oslav dne 17. dubna. Divadlo zcela výjimečně nabídne všechny tři díly kabaretu v jediný den. "Domníváme se, že to bude zajímavé nahlédnutí do minulosti. Současně se bude jednat i o derniéry inscenací," uvedla Němečková. Kabarety odkazují na aktuální dění i pop kulturu, kterou parodují. V prvním díle se na jevišti objeví i současný umělecký šéf divadla Vladislav Kracík i ředitelka Petra Němečková, kteří již v současné době na scéně nevystupují.

Narozeninový týden nabídne i autorské čtení básníka Radka Malého či derniéru hry Taxi vinyl. Vyvrcholením pak bude narozeninový večírek se speciálním divadelním vystoupením, projekcí dokumentu ze zákulisí divadla i hudebním vystoupením Lukáše Marečka.

Podle Němečkové se divadlu vyplatila cesta postupného rozšiřování a zkvalitňování souboru i repertoáru. "Začínali jsme jako parta studentů, kteří chtějí hrát divadlo. Postupně jsme si získali okruh diváků a předvádíme divadlo, za které můžeme dát ruku do ohně," uvedla ředitelka.

Divadlo uvádí až 30 akcí měsíčně nejen v prostorech, které má v Olomouci pronajaté ve Slovanském domě, ale i na výjezdech po celé České republice. Divadlu se ale ani letos nepodařilo získat dostatek peněz na profesionalizaci souboru. Členové divadla proto musejí stále pracovat zdarma či za symbolický honorář.

Zdroj: srd, sap

Autor článku: ČTK