15.09.2017 12:54

Olomoucké muzeum připravilo výstavu věnovanou Jiřímu Suchému

Herci, zpěvákovi, textaři i výtvarníkovi Jiřímu Suchému je věnována nová výstava v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci. Nese název Jiří Suchý 85+ a připomíná tak symbolicky nadcházející umělcovy 86. narozeniny. Komorní výstavě dominují autorovy litografie, její součástí jsou jeho sběratelské předměty či plakáty z představení divadla Semafor. Se Suchým a Jitkou Molavcovou se budou moci lidé setkat také 5. listopadu při jejich koncertě v Moravském divadle.

Výstava navazuje na velký výstavní projekt v muzeu v roce 2011, který vznikl k Suchého osmdesátinám. Cílem současné výstavy bylo zmapovat uměleckou tvorbu Jiřího Suchého za posledních šest let. „Tato výstava je skromná, před lety jsem měl tady výstavu bombastickou. Jde o grafiky, které jsem v posledních letech vytvořil," řekl dnes novinářům Suchý.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout také průřez sbírkami Jiřího Suchého, který je vášnivým sběratelem například historických přileb, fotografií, svatých obrázků či gramodesek. „Je to koníček, který mne dost sužuje. Například přileb mám přes 120, ale nemám kam to dávat. Minulý týden jsem uzavřel sbírku, získal jsem poslední, kterou jsem potřeboval. Je to trochu i prokletí, ale krásné prokletí," doplnil Suchý.

Výstava byla původně naplánována k 85. narozeninám autora, ale vzhledem ke zdravotním problémům oslavence v loňském roce ji muzeum pořádá až nyní. I proto nese v názvu plus. Suchý svůj věk dnes komentoval s nadhledem. „Říkám, že mládí mne zvolna opouští a blíží se střední věk. Už se na něj těším," podotkl. Do Olomouce se rád vrací, v roce 2011 zde převzal i čestný doktorát univerzity za přínos pro českou kulturu. Druhý titul získal od brněnské univerzity. „Mám čtyři měšťanky, které jsem prolezl jen ze soucitu svých učitelů. Že jsem byl slušný chlapec, tak mě nechali vždy nepropadnout. A teď mám dva doktoráty," dodal s úsměvem autor.

S Jitkou Molavcovou zamíří do Olomouce také 5. listopadu, kdy vystoupí v Moravském divadle. „Bude to koncert plný krásných písní od začátku divadla Semafor až po současnost. Bude tam i mezinárodní tvorba. Ten koncert mám moc ráda, zavzpomínám si na něm i na své začátky," řekla dnes novinářům Molavcová, která minulý týden začala v Semaforu svou 48. sezonu.

Výstava Jiří Suchý 85+ bude v Olomouci otevřena do 12. listopadu.

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, kš