07.03.2017 11:31

Opavskou činohru povede Jiří Seydler

Činoherní soubor Slezského divadla Opava povede režisér Jiří Seydler. Sedmačtyřicetiletý absolvent DAMU a nynější umělecký ředitel Karlovarského městského divadla byl v minulosti baskytaristou kapely Chinaski. Jako režisér spolupracoval s Českou televizí, TV Nova a Českým rozhlasem. ČTK to řekla pracovnice divadla Jana Reichelová. Divadlo nemělo šéfa činohry déle než rok, kdy byl Seydlerův předchůdce Zdeněk Černín odvolán.

Personální změny na této pozici začaly v roce 2015 po červencovém jmenování operního režiséra Karla Drgáče ředitelem divadla. Ten po svém nástupu odvolal tehdejšího šéfa činohry Romana Groszmanna a na toto místo jmenoval Zdeňka Černína. Drgáč ale ve funkci nebyl dlouho. V říjnu 2015 jej opavští radní odvolali. Důvodem byly spory s většinou zaměstnanců. Vzápětí ve funkci skončil i Černín. Déle než rok soubor dočasně vedla dramaturgyně činohry Alžběta Matoušková.

V lednovém výběrovém řízení uspěl Seydler. „Přesvědčil zejména bohatou praxí nejen v divadelním provozu, ale i v televizi a rozhlasu. Zdůrazňuje racionální přístup k vedení divadla, podporu otevřeného dialogu s divákem, potřebu citlivého přístupu k dramaturgii a snahu o rozvíjení spolupráce se školami, zároveň chce usilovat o co nejvýraznější propojení divadla s městem a jeho obyvateli," řekla Reichelová.

Seydler je absolventem DAMU, obor režie. Několik let působil ve Východočeském divadle v Pardubicích. Posledních šest let byl uměleckým šéfem činohry v Karlovarském městském divadle. V českých i slovenských divadlech režíroval kolem 90 titulů všech žánrů. V letech 1990 až 1996 vystupoval se skupinou Chinaski jako baskytarista. Spolupracuje s pražskou nahrávací společností Audiostory, kde připravuje tituly mluveného slova s hlasy významných herců.

http://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, kš