07.12.2017 12:20

Opera Don Hrabal v pražském Národním divadle zve čtenáře Hrabala i štamgasty od Zlatého tygra

Zaujmout milovníky díla spisovatele Bohumila Hrabala i štamgasty z legendární hospody od Zlatého tygra chtějí tvůrci opery Don Hrabal. Dílo bude mít 14. prosince premiéru na Nové scéně Národního divadla (ND) v Praze. Operu Miloše Orsona Štědroně uvede Sbor a Orchestr ND pod taktovkou Jana Chalupeckého a v režii Lindy Keprtové. Titulní roli ztvární Roman Janál. Novináře o tom informoval dramaturg Ondřej Hučín.

"Klíčové téma opery je samozřejmě sám Bohumil Hrabal. Jeho svět, jeho obrazy, které vidíme každý jinak, jeho slova, které čteme každý jinak. Opera, i když není nijak nepříjemně dlouhá, rozkrývá důležité a klíčové vztahy, které formují většinu obyčejných lidí. Vztah s matkou, vztah k opačnému pohlaví, lásky, touhy, cesta ke smrti, ať už si ji připouštíme, či nikoliv," uvedla režisérka Linda Keprtová.

Opera vznikla na objednávku ND 20 let po smrti spisovatele. "Domnívám se, že během studování role došlo mezi mnou a osobností Bohumila Hrabala k určitému ztotožnění z hlediska životního pohledu na lidi a smysl našeho působení zde na světě. Je to určitý druh filosofie a duchovního vnímání života," řekl Janál, kterému Štědroň napsal roli přímo na tělo.

Jako tři osudové Hrabalovy ženy se představí Yukiko Kinjo (Múza), Jana Sýkorová (Pipsi) a Lenka Šmídová (Matka). V opeře nechybí sbor milovaných koček a hejno holubů, kteří byli svědky posledních chvil spisovatele při pádu z okna Nemocnice na Bulovce.

Osobnost Hrabala inspirovala skladatele Štědroně už podruhé. V inscenaci Krásné psací stroje uváděné Divadlem Na zábradlí se Hrabal objevuje jako jedna z hlavních postav. "Považuji ho za jednoho z největších světových spisovatelů dvacátého století," uvedl Štědroň. "U nás byl konfrontován s českou malostí nejen za normalizace, ale i v devadesátých letech. Beru premiéru své opery také jako šanci nastartovat nový hrabalovský diskurz, který se povede napříč českou společností. Ta to totiž na rozdíl od Hrabala potřebuje," dodal.

Zároveň s operou Don Hrabal připravilo ND tematickou výstavu fotografií Pavla Štolla v prostorách kavárny Nona na Nové scéně ND.

Nejbližší operní premiérou ND bude 18.ledna Billy Budd od Benjamina Brittena v režii Daniela Špinara a pod taktovkou Christophera Warda.

www.narodni-divadlo.cz

 

Autor článku: ČTK: jir, jw