20.09.2017 13:49

Opera Panna orleánská bude mít v Liberci premiéru v pátek

Opera ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského Panna orleánská bude první novinkou sezony libereckého divadla F. X. Šaldy. Premiéru na velké scéně bude mít dílo z konce 19. století v pátek. V hlavní roli Johanky z Arku se představí talentovaná mezzosopranistka Alžběta Vomáčková. ČTK to dnes sdělila dramaturgyně divadla Lenka Chválová. Opera bude uváděna v ruském originále s českým a německým překladem.

„Panna orleánská je vzácný hudební skvost, který by si příznivci opery rozhodně neměli nechat ujít," uvedl dirigent představení Martin Doubravský. Česká divadla tuto operu příliš často nehrají, naposledy ji uvedlo v roce 2009 plzeňské divadlo. Podle Doubravského je opomíjená neprávem a za nepříliš častým uváděním může být nesnadná inscenační realizace díla.

Opera z roku 1881 vychází z veršované tragédie Friedricha Schillera. Jde o slavný příběh patnáctileté dívky, která v 15. století zvrátila výsledek stoleté války mezi Anglií a Francií, osvobodila svou zem, vzápětí byla vlastním národem zrazena a ve svých 19 letech upálena.

Cílem libereckých divadelníků je to, aby Johanka z Arku nepůsobila jako odtažitá středověká světice, ale živá, současná a silná ženská hrdinka, která se rozhoduje v mezní situaci. „Je to metaforický příběh, kdy si Johanka sama musí projít určitými zkouškami, sama si píše život, sama si klade překážky, protože v tom vidí smysl," uvedla režisérka představení Linda Keprtová. Johanku nakonec podle ní potká něco, co nečekala, a to je láska. „To ji nakonec zahubí," dodala.

Roli Johanky vnímá Alžběta Vomáčková jako velkou výzvu. „Odměnou je ta nádherná hudba, co se zarývá pod kůži. Naprosto jsem této opeře podlehla a zbožňuju ji od začátku až do konce," uvedla mezzosopranistka. Partnera Johanky, rytíře Lionela, ztvární nový člen libereckého souboru a barytonista Csaba Kotlár. „Je to má první zkušenost s Čajkovského operní úlohou, zpíval jsem jen Oněginovu árii Vy mne pisali. Oněgina mi hudba Panny orleánské hodně připomíná. Lionel je krásné lyrické zpívání s dramatickým výrazem," uvedl Kotlár.

Čajkovského originální verze je velmi dlouhá, a tak bylo nutné v ní škrtat, aby se opera i s přestávkou vešla do tří hodin. Nové představení je pro liberecký soubor náročné i personálně. Sbor má obvykle 25 lidí, v Panně orleánské bude čtyřicetičlenný.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, dvd