15.08.2017 15:30

Operní pěvec chystá poslední benefiční koncert pro Grabštejn

Po čtvrtstoletí skončí benefiční koncerty, které ve prospěch hradu Grabštejn u Hrádku nad Nisou na Liberecku organizuje operní pěvec a místní patriot Luděk Vele. Poslední bude v sobotu od 17:00. ČTK to dnes řekl Vele.

"Pocity jsou smíšené. Koncerty jsme pořádali, protože jsme chtěli zachránit památku - Grabštejn. To se povedlo, takže postrádají hlavní námět, proč vznikly," uvedl šestašedesátiletý Vele. Před 25 lety byl příhraniční hrad chátrající ruinou, od té doby se do jeho obnovy investovalo kolem 100 milionů korun, především ze státních dotací.

Benefice ve prospěch hradu se koná každoročně od roku 1993, zpravidla třetí srpnovou sobotu. Za dobu své existence si akce vydobyla značnou prestiž. Z malé kaple se brzy přesunula díky zájmu diváků i sponzorů na hradní nádvoří, kam se vejde zhruba 800 lidí. Nejprve se v rámci benefic pořádaly koncerty s písněmi a známými áriemi, opery jsou na programu od sedmého ročníku. "Začínali jsme Prodanou nevěstou a končit budeme Prodanou nevěstou," uvedl Vele, který je sólistou Národního divadla.

I díky svému působení v Praze se mu dařilo získat pro představení hvězdné obsazení, stejně tomu bude i v sobotu. Sólisté Národního divadla obsadí drtivou většinu rolí. "Mezi mými kolegy byl vždy velký zájem o představení na Grabštejně. Fungovalo to krásně a byl jsem rád, že je nemusím přemlouvat, protože jsou to vystoupení bez nároků na honorář," uvedl Vele. V roli Mařenky se představí Alžběta Poláčková, Jeníka ztvární Aleš Briscein a Vele bude hrát opět Kecala. Na nádvoří hradu budou v sobotu v podvečer zpívat i Josef Moravec, Ivan Kusnjer či Stanislava Jirků.

Součástí benefice bývá tradičně také výstava. Tentokrát budou v hradní galerii díla akademického malíře Karla Sládka. Jedno z jeho děl poté na hradě zůstane. Na sbírku galerie svaté Barbory je Vele hrdý. Své dílo má na hradě Olbram Zoubek, Vladimír Komárek, Jaroslav Klápště či Josef Jíra.

Autor článku: ČTK: knt, ktp