14.03.2019 11:04

Ostravské Divadlo Petra Bezruče připravuje premiéru inscenace Heda Gablerová: Teorie dospělosti

Ostravské Divadlo Petra Bezruče připravuje premiéru inscenace Heda Gablerová: Teorie dospělosti. Adaptaci dramatu slavného norského autora Henrika Ibsena pro ostravské divadlo na míru připravila česko-chilská spisovatelka Anna Saavedra. Hlavní roli ztvárnila Magdaléna Tkačíková, režisérkou je Janka Ryšánek Schmiedtová. Premiéra se uskuteční 15. března. ČTK to řekla mluvčí divadla Michaela Kubicová.

Ostravské divadlo hru pojalo jako autorskou parafrázi slavného Ibsenova dramatu. Autorka úpravy textu Anna Saavedra není ostravským divákům neznámá. V roce 2012 totiž napsala pro Národní divadlo moravskoslezské hru Kuřačky, která se dodnes úspěšně uvádí. Jako autorka ale slaví úspěchy i mimo hranice Ostravy, nedávno například s cenami ověnčenou hrou Olga (Horrory z Hrádečku).

„Tentokrát se spolu s režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou pustila do odhalování toho, co je na klasickém Ibsenově příběhu současného. Sny a bolesti mladé generace se totiž za tu dobu příliš nezměnily. A závěr zůstává stejný - hlavně z toho nezešílet," uvedla mluvčí.

Heda Gablerová patří mezi nejhranější Ibsenovy hry a přináší řadu témat, která ani po letech neztrácejí na síle. „Heda je člověk na životním rozhraní, proto jsem svoji parafrázi pojmenovala Teorie dospělosti. Ví, jaké kroky by měla v životě podniknout. Některé z nich už podnikla, vdala se, pořídili s manželem dům, otěhotněla, ale uvnitř ní se nic nezměnilo, pocit dospělosti se jaksi nedostavil, natožpak pocit štěstí nebo naplnění. A ona neví, jestli je chyba v ní, nebo v celém tom systému společenských očekávání, který nás tlačí do tradičních životních rolí," popsala hlavní hrdinku Saavedra.

Titulní roli Hedy Gablerové zmítané pochybnostmi ztvární Magdaléna Tkačíková. V dalších rolích se představí Lukáš Melník, Markéta Haroková, Markéta Matulová, Vojtěch Johaník a Dušan Urban. Autorkou výpravy je David Janošek. Pod hudbou je podepsán Ivan Acher. Na pohybové složce se souborem spolupracovala Adéla Laštovková Stodolová.

Anna Saavedra pochází z česko-chilské rodiny. Vystudovala divadelní dramaturgii na JAMU v Brně. Mezi léty 2011 a 2015 byla dramaturgyní brněnského HaDivadla. Je autorkou divadelních her Dům U Sedmi švábů, Česká měna, Tajná zpráva z planety matek, Kuřačky a spasitelky, Dealeři fyzické lásky a Olga (Horrory z Hrádečku), za niž získala Cenu divadelní kritiky v kategorii Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2016.

http://www.bezruci.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj