02.09.2021 13:30

Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede inscenaci o zpěvačce Věře Špinarové

Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede hru autora a režiséra Tomáše Dianišky Špinarka. Jedná se o premiéru hry, která má být oslavou big beatu, a především zpěvačky Věry Špinarové. V titulní roli ostravské legendy se představí Markéta Matulová. Chybět nebude ani živá kapela přímo na jevišti. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Marcela Bednaříková. Premiéra se uskuteční 3. září.

„Špinarová svou tvorbou vzdorovala všem myslitelným stereotypům. Hra tak vypráví intimní portrét i epický příběh o nezávislosti, intrikách, odvaze a nezapomenutelné přítomnosti opravdové lásky," řekla mluvčí.

Podle dramaturgyně Anny Smrčkové se Špinarová sice narodila 22. prosince 1951 v Pohořelicích u Brna, většina lidí ji ale považuje za ostravskou rodačku. „Zpěvačkou chtěla být od dětství. Hlásila se na konzervatoř, ale nebyla přijata. Ne pro nedostatek talentu, ale pro její malý vzrůst. Místo konzervatoře tak nastoupila na učiliště, měla být chemičkou prádelen a čistíren," uvedla.

Autorem inscenace je herec, dramatik a režisér Dianiška, který patří k nejmladší generaci českých autorů. Ve svých hrách reflektuje pocity své generace. Nebojí se ale zaměřit i na historická témata, která zpracovává kontroverzní optikou. Pro Divadlo Petra Bezruče již napsal inscenaci Transky, body, vteřiny o skandálním osudu československého atleta Zdeňka Koubka, kterému rodiče kvůli vrozené vadě určili dívčí roli, takže část života prožil jako Zdena Koubková. Inscenace získala Ceny divadelní kritiky 2019 v kategoriích inscenace roku a poprvé uvedená česká hra roku. Dále také obdržela nominaci na Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší inscenaci současné hry.

Aktuálně se v nové inscenaci Špinarka vydává Dianiška sledovat kariéru jedné z našich nejvýraznějších umělkyň. „Velice mě baví moderní československé dějiny. Když budu cynický, řeknu, že Špinarová je ideální představitelka postavy, která prochází divokým 20. stoletím. Její turbulentní život nabízí po dramatické stavbě skvělý oblouk. Je to jako, psát komiksový film o zrodu superhrdiny. Je to story talentované osobnosti, kterou nechápavá společnost zničí. V případě Špinarové naštěstí jenom na pár let," uvedl režisér. „Je to v podstatě téma, které mě na divadle nejvíc zajímá. Tenká linie mezi slávou a pohrdáním. Nebojím se, být drzý a nemusím k ní přistupovat s posvátnou pietou. Doufám, že se nám tak podaří vytvořit nepřikrášlený obrázek velké osobnosti," dodal.

V inscenaci se také objeví čtyřčlenná kapela pod vedením Jana Gajdici, která bude celou dobu přítomna na jevišti a jejíž členové Věru Špinarovou osobně znali. Diváci tak nepřijdou o známé tituly Music box, Andromeda nebo Jednoho dne se vrátíš. Písně zazpívá představitelka hlavní role Matulová. „Jednoho dne se vrátíš je velmi známá píseň a lidé ji mohou poměřovat s originálem, který v inscenaci navíc zazní. Cítím velkou zodpovědnost, abych ji zazpívala dobře," uvedla.

Kromě Matulové se v dalších rolích představí Kateřina Krejčí, Jakub Burýšek nebo Dušan Urban. Scénu a kostýmy navrhla Lenka Odvárková.

http://www.bezruci.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, her