08.08.2017 12:57

Ostravské dny uvedou českou premiéru mladého skladatele Srnky

Více než osmdesátičlenný symfonický orchestr, který tvoří mladí hráči ze 13 zemí, vystoupí premiérově na festivalu Ostravské dny. Akce, která má formu bienále, představuje současnou vážnou hudbu. V ostravském prostoru Trojhalí Karolina zazní v české premiéře opera Make No Noise mladého, dnes ale již světově proslulého českého skladatele Miroslava Srnky. Festival začne 24. srpna a všechny skladby, které uvedou, předtím muzikanti nacvičí přímo na místě.

Novinářům to dnes řekla Renáta Spisarová, výkonná ředitelka pořádajícího Ostravského centra nové hudby. Od roku 2001 za událostí, která propaguje experimentální a avantgardní hudbu, od doby jejíhož vzniku mnohdy uplynula ale již celá desetiletí, stojí skladatel a dirigent Petr Kotík. "Přál bych si, abychom o soudobé hudbě přestali mluvit jako o experimentální a nové, ale začali mluvit jako o normální," řekl dnes.

"První dramatický nárůst publika na festivalu byl před deseti lety, ale stále bylo specifické. Od roku 2015 ale máme mladé publikum, které nejenže opakovaně přichází, ale je absolutně schopné poznat muziku, která za to stojí. Je jim mezi 18 a 25, takže řeči, že se publikum musí vychovávat, jsou totální nesmysl," řekl.

Organizátoři a účastníci Ostravských dnů oceňují možnost uvádět i vytvářet hudbu přímo pro festival. Na něm se také setkávají autoři a muzikanti navzájem. Letos přijede 37 rezidentů z 18 zemí, absolventů vysokých škol či doktorandů, kteří budou konzultovat své názory na umění, soudobou hudbu s vybranými lektory.

Spisarová uvedla, že k vrcholům bude patřit vystoupení tělesa ONO (Ostrava New Orchestra). "Měli jsme potřebu vytvořit orchestr z hráčů, kteří novou hudbu rádi hrají," řekla. K nejočekávanějším událostem patří také uvedení Srnkovy opery Make No Noise. Celosvětový ohlas Srnkovi přinesla opera Jižní pól, v níž v Bavorské státní opeře zpíval Rolando Villazón. V režii Jiřího Nekvasila bude Ostravskou bandu řídit dirigent Joseph Trafton. Libreto Srnkovy opery je inspirované španělským filmem Isbael Coixetové Tajemství slov z roku 2005.

Festival během deseti dnů uvede 22 koncertů. Připomene tvorbu Rudolfa Komorouse, českého muzikanta a skladatele žijícího od roku 1969 v Kanadě, a uvede díla skladatelů, které Komorous vyučoval. Festival vyvrcholí 2. září koncertem, na kterém vystoupí společně ONO a Ostravská banda a uvedou mimo jiné světovou premiéru skladby Bernarda Langa napsanou přímo pro Ostravu.

Autor článku: ČTK hrm, jw