02.10.2020 09:39

Ostravu rozhýbe to nejlepší ze světového tance, cirkusu i fyzického divadla

Do sedmého ročníku mezinárodního festivalu tance, cirkusu a fyzického divadla zbývá pouhých šest dní! MOVE Fest 2020 představí Thálií oceněného mima v bezvědomí i otevřenou Ostravicu!

Ostravu rozhýbe to nejlepší ze světového tance, cirkusu i fyzického divadla. Za týden – ve středu 7. října – totiž započne již sedmý ročník MOVE Festu. Diváci se mohou těšit například na Thálií oceněného mima Radima Vizváryho v doprovodu akrobatické skupiny Losers, českou premiéru nového projektu
Brave New Life, představení ke kterému budou potřebovat vlastní mobilní telefon, či otevřený bývalý obchodní dům Ostravica. Festival potrvá pět dní a mimo ostravský Cooltour navštíví také Dům kultury města Ostravy, Hotel Palace nebo právě bývalé nákupní centrum.

Sedmý ročník MOVE Festu svým programem reaguje na atypické situace spojené s koronavirovou krizí roku 2020. Jeho letošním tématem je „New life”, tedy v překladu nový život. Dramaturgie festivalu se tak zaměřuje na představení pojednávající o hledání cest k vlastnímu nitru a sebepoznání. Oproti standardní situaci byl festival přesunut na podzim letošního roku.

Festival zahájí nejslavnější český mim Radim Vizváry. Na pódiu Domu kultury města Ostravy stane s akrobatickou skupinou Losers v oceňovaném představení Heroes, které vzniklo pod režijním vedením šéfa činohry Národního divadla Daniela Špinara. Ve stejný večer festival divákům nabídne také českou premiéru mezinárodního tanečního představení Brave New Life, které vzniklo za podpory z programu Creative Europe. Projekt byl veden Kulturním centrem Cooltour ve spolupráci s Tabačkou Kulturfabrik Košice.

„Téma festivalu New Life reaguje na současnou situaci, kdy opravdu žijeme v nové době. Představení Brave new life otevírá otázky pravdy a manipulace. Naopak s Losers a Radimem Vizvárym se můžete odpoutat od běžného světa na vlně vrcholné akrobacie. Každé představení je něčím inovativní a obohacující a těší nás každá část festivalu, kterou se podaří dostat k divákům a účastníkům. Protože až ten společný celek dělá festival festivalem,” říká ředitelka festivalu Jana Ryšlavá.

Festival také do vybraných představení zapojí své návštěvníky – například během Cult Of Busy budou diváci reagovat na současnou hektickou dobu zapojením svých vlastních mobilních telefonů. Ostravu navštíví také člen populárního uskupení PLAYBOYZ Martin Talaga se svým autorským představením SOMA, do kterého přizve vybrané ostravské performery. Mimo to poté Talaga vystoupí se svou “one-man-show” Faunus.

Jedním ze speciálních bodů programu bude také site-specific projekt v režii tanečnice, režisérky a spisovatelky Miřenky Čechové, která svůj ojedinělý projekt umístila do prostor bývalého obchodního domu Ostravica. Na to organizátoři navážou také spolupořádáním dalšího z oblíbených večerů Pecha Kucha Night právě v tomto specifickém prostoru.

https://www.movefest.cz/

Autor článku: Lucie Sembolová