09.12.2003 00:00

Padesát let své existence oslaví Divadlo loutek Faustem

Letošní jubilejní padesátá divadelní sezona Divadla loutek Ostrava se nese v duchu oslav. Na den přesně, avšak po padesáti letech, se 12. prosince 2003 uskuteční slavnostní premiéra hry Faust aneb Kabaret o třech kapkách krve. První premiérou tehdejšího Krajského divadla loutek v roce 1953, kterou se otvírala nová divadelní scéna v severomoravské metropoli, byla pohádka Děda Mráz a loutku Mráze vodil Jiří Volkmer, zakládající člen divadla. Ve Faustovi, hře, která vypráví příběh doktora Jindřicha Šťastného, vzdělance a intelektuála, který se dostává do víru tajemných, ďábelských věcí, které svým konáním vyvolává, hraje Jiří Volkmer opět hlavní roli. Jeho Mefista, zaplétajícího jeho osud, hraje Libuše Čecháková, která svým hlasovým potenciálem přesně vytváří postavu demiurga a zároveň kabaretiéra odkrývajícího divákovi ďábelský příběh. Na motivy her lidových loutkářů scénář napsal a hru režíroval Martin Františák, režisér, který v tomto divadle vytvořil inscenace Ze starých pověstí českých a Pokojíček. Na režii loutkářských výstupů se podílel Jiří Volkmer. Předpremiéra hry se uskuteční ve 14,00 hodin a slavnostní premiéra v 17,00 hodin.

V uplynulých padesáti divadelních sezonách hrálo loutkové divadlo nejen pro děti, ale i pro dospělé, účastnilo se řady festivalů u nás i v zahraničí, hostovalo v mnoha zemích světa a získalo řadu ocenění. Po mnoha peripetiích vlastní divadelní historie i historie České republiky Divadlo loutek stále hraje pohádky pro děti a rozšiřuje svůj repertoár o představení pro dospělé, jako tomu bylo již před padesáti lety. Stále hostuje na českých i zahraničních scénách a účastní se řady festivalů. Na Vánoční svátky se chystá se svou inscenací O rybáři a rybce do Tel Avivu v Izraeli oslavit tamní svátek Chanuka a rozšířit tak českou kulturu v cizí zemi.

Faust aneb Kabaret o třech kapkách krve, scénář a režie: Martin Františák j.h., režie loutek: Jiří Volkmer, výprava: Tomáš Volkmer, hudba: Tomáš Rossi, dramaturgie: Hermína Motýlová, hrají: Jiří Volkmer, Libuše Čecháková, Jakub Przebinda, Vladimíra Nosálková, Aleš Petrič, Ivan Feller, Lenka Sedláčková, Lenka Macharáčková, Marie Kostrhůnová, Miroslav Kudela, Vladimíra Krakovková, Ivo Marták

Autor článku: příspěvky veřejnosti