25.10.2017 13:53

Palác Akropolis před Dušičkami uvede nový festival o smrti Nekropolis

Hudbou a divadlem, vážně i nevážně prolomit strach ze smrti – takový cíl si klade první ročník festivalu pro celou rodinu Nekropolis, který se uskuteční před Dušičkami ve dnech 28. a 29. října v pražském Paláci Akropolis. Po festivalu Cirkopolis jde o další přírůstek do rodiny festivalových akcí tohoto kulturního stánku. Během Nekropolis se mohou diváci těšit na 8 různých vystoupení – loutková představení, storytelling a koncerty.

Festival se v čase před svátkem zemřelých snaží otevírat otázky týkající se smrti – je pro nás toto téma tabu? Mluvíme otevřeně o smrti před dětmi? Máme z ní strach my, dospělí? A jak se na fenomén smrti dívají jiné kultury? Hravé i hloubavé odpovědi na tyto otázky přináší první ročník divadelního a hudebního festivalu určeného pro celou rodinu Nekropolis, který spolupořádá Studio DAMÚZA a Palác Akropolis.

„Téma smrti provází mou tvorbu od začátků,“ svěřuje se loutkový mág Matija Solce, který má za sebou studia na pražské DAMU i nominaci na Cenu divadelních novin. Právě jeho práce a tvorba jeho přátel tvoří hlavní osu festivalového programu. V sobotu 28. října uvede Solce pohádku pro děti od 4 let – představení Pulcinella oživí postavu z italského maňáskového divadla, která nerespektuje žádné autority a nezná strach. S tvorbou slovinského loutkového virtuóza se můžete setkat i po oba festivalové večery. V ten první uvede divadlo objektů na motivy Anny Kareniny KAR – hudební inscenaci, která si odnesla řadu ocenění zahraničních festivalů. V neděli 29. října potom Matija Solce nejdříve zahraje loutkovou revue Malé noční příběhy a poté pokřtí na bezplatně přístupném koncertu se svou kapelou Fekete Seretlek nový videoklip.

Sobotní podvečer bude patřit vyprávění mýtů, osobních příběhů, temných historek a Konečných příběhů z různých koutů světa. Skupina Storytelling CZ divákům přiblíží, jak smrt prožívali třeba Inuité, obyvatelé Oceánie starého Řecka nebo lidé za časů, „kdy země ještě byla mladá“.  V neděli po poledni je na programu festivalu Nekropolis představení divadelního souboru Ústav úžasu, který malé i velké diváky zavede do říše mrtvých černou komedií Usnula jsem, ale nespím.

Na festivalu Nekropolis nebude chybět ani hudební program. V sobotu na Žižkov dorazí vynikající muzikanti z celého světa, aby s uskupením Etno HisTrio rozproudili krev radikální a proměnlivou interpretací lidové hudby všech kontinentů. Tematika smrti, vražd a šibeniček zazní v neděli z kontrabasu, houslí a cimbálu tria PONK, moravské skupiny vyrůstající z postfolkloru a dalších hudebních stylů jako například rock, blues či jazz. Posledním hřebíčkem do rakve prvního ročníku festivalu Nekropolis bude vystoupení skupiny Fekete Sereklet, která své originální hudební tvary a kompozice přetváří, míchá a hněte z tradičních lidových motivů.

PROGRAM FESTIVALU

28.10. 17:00 TEATRO MATITA: PULCINELLA
28.10. 18:30 STORYTELLING CZ: KONEČNÉ PŘÍBĚHY
28.10. 20:00 STUDIO DAMÚZA A FEKETE SERETLEK – KAR
28.10. 21:00 KONCERT ETNO HISTRIO A HOSTÉ

29.10. 14:00 ÚSTAV ÚŽASU: USNULA JSEM, ALE NESPÍM
29. 10. 19:00 TEATRO MATITA: MALÉ NOČNÍ PŘÍBĚHY
29.10. 20:00 KONCERT PONK
29.10. 21:00 KONCERT FEKETE SERETLEK

www.palacakropolis.cz

Autor článku: Eliška Černá

Palác Akropolis před Dušičkami uvede nový festival o smrti Nekropolis

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.