05.10.2017 11:07

Palm Off Fest 2017: Na Palmovku míří nejskandálnější představení 21. století

Koncem října ovládne pražskou kulturní scénu druhý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest. Od 20. do 31. října 2017 se v Divadle pod Palmovkou a Synagoze na Palmovce uskuteční bohatý program divadelních inscenací, diskuzí s tvůrci, promítání dokumentů a workshopu. I letos se festival bude zabývat převážně tématy demokracie v postkomunistických zemích a postavení zemí Visegrádu v rámci EU, ale dotkne se třeba i témat uprchlictví, xenofobie či pedofilie. Diváci během 11 dní zhlédnout dvě inscenace z Polska a Slovenska, jednu inscenaci z Maďarska a tři české inscenace. Festival navíc přiváží poprvé do České republiky jednu z nejskandálnějších inscenací současnosti – Prokletí slavného režiséra Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného.

Oliver Frljić, známý a ceněný bosensko-chorvatský režisér a dramatik, je jedním z nejvýraznějších představitelů evropského kritického divadla. Jeho inscenace vyvolávají bouřlivé reakce, ať už se jedná o země bývalé Jugoslávie nebo Německo, kde Frljić v poslední době často inscenuje. Ne jinak je tomu i v případě jeho inscenace Prokletí, která měla premiéru v únoru tohoto roku ve varšavském Teatru Powszechném. Doslova během několika hodin po své premiéře se Prokletí stalo „horkým tématem“ polské politické i celospolečenské scény. Proti inscenaci protestovali nejen politici, ale také představitelé národoveckých i náboženských fundamentalistů. Na tvůrce bylo podáno trestní oznámení. O inscenaci a o událostech kolem ní referovaly přední evropské deníky (The Guardian, Le Monde, Süddeutsche Zeitung ad.) a stala se tak – bez jakékoli nadsázky – nejsledovanější divadelní událostí 21. století.

Inscenace Prokletí je Frljićovým nejčerstvějším dílem a doposud krom Polska hostovala pouze v berlínském divadle Maxim Gorki Theater. Pražská repríza je tak teprve jejím druhým hostováním v zahraničí.  Frljić v této inscenaci využívá klasického textu polského modernisty Stanisława Wyspiańského k vytvoření vrstevnatého divadelního eseje, v němž zkoumá nejen vztah polské společnosti ke katolické církvi, ale klade si také otázku po smyslu a účelnosti kritického a politického divadla v dnešním světě. Prokletí bude poprvé v Praze uvedeno 22. října a po představení bude následovat otevřená debata s tvůrci, které se zúčastní i sám režisér. Debaty s tvůrci jsou i letos součástí festivalu a po každé zahraniční inscenaci se mohou diváci těšit na moderované diskuze s odborníky z kulturní i společenské scény. Účast přislíbili mimo jiné dcery spisovatelky Žo Langerové, Tatiana a Zuzana, vrchní zemský rabín Karol Sidon nebo politolog Jiří Pehe.

Festival zahájí už 20. října domácí inscenace Nora v režii Jana Nebeského, která posbírala pozitivní ohlasy napříč odbornou i laickou veřejností nejen díky jedinečnému režisérskému pojetí, ale také díky výjimečnému hereckému výkonu Terezy Dočkalové v titulní roli. K vidění bude také inscenace Anna Franková Nového divadla z Nitry v režii Šimona Spišáka, která je dramatizací slavného deníku a rezonuje v současné společnosti snad více než kdy jindy. Nejsme barbaři! z budapešťského Katona József Színház bude v programu festivalu zastupovat Maďarsko a otevře například téma uprchlictví. Tenkrát v Bratislavě Slovenského komorního divadla z Martina zase zpracovává bestseller Žo Langerové o životě se slovenským levicovým intelektuálem Oskarem Langerem. Polský program doplní také Divadelník z lodžského Teatru Stefana Jaracza v režii oceňované Agnieszky Olsten. Za českou stranu program doplní domácí inscenace Jak sbalit ženu 2.0 a z brněnského Divadla Husa na provázku přijede Dynastie v režii Michala Dočekala.

Doprovodný program festivalu letos opět vznikl ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu a jeho projektem KineDok. V prostorách Synagogy na Palmovce budou během víkendu 21. a 22. října k vidění čtyři dokumenty z Maďarska, Polska a České republiky a pro rodiny s dětmi je připraven workshop bollywoodskýho tanců.

Program festivalu:

 • 20. 10. 19.00   Nora, rež. Jan Nebeský, Divadlo pod Palmovkou
 • 21. 10. pásmo dokumentárních filmů ze střední Evropy, Synagoga na Palmovce
  17.00   Rozkaz je rozkaz + Oni, rež. Viktor Oszkár Nagy, András Petrik, Krisztina
  Meggyes, Maďarsko, 2015
  19.00   FC Roma, rež. Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar, Česká republika,
  2016, po projekci diskuse s tvůrci
 • 22. 10. pásmo dokumentárních filmů ze střední Evropy, Synagoga na Palmovce
  14.00   Královna ticha, rež. Agnieszka Zwiefka, Polsko, 2014
  15.30   workshop bollywoodského tance pro rodiny s dětmi
 • 22. 10. 19.00   Prokletí, rež. Oliver Frljić, Teatr Powszechny, Varšava
 • 24. 10. 19.00   Dynastie, rež. Michal Dočekal, Divadlo Husa na provázku, Brno
 • 25. 10. 19.30   Jak sbalit ženu 2.0, rež. F. X. Kalba, Divadlo pod Palmovkou
 • 26. 10. 19.00   Anna Franková, rež. Šimon Spišák, Nové divadlo, Nitra
 • 28. 10. 19.00   Nejsme barbaři!, rež. Vilmos Vajdai, Katona József Színház, Budapešť
 • 29. 10. 19.00   Tenkrát v Bratislavě, rež. Patrik Lančarič, Slovenské komorní divadlo, Martin
 • 31. 10. 19.00   Divadelník, rež. Agnieszka Olsten, Teatr Stefana Jaracza, Lodž

http://www.divadlopodpalmovkou.cz/palm-off-fest#program

Palm Off Fest 2017: Na Palmovku míří nejskandálnější představení 21. století

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.