22.05.2014 13:03

Palmovka uvede pohostinsky v Řeznické hru o Hrabalovi

Pod názvem Hrabe ti? aneb Hrabal uvede pražské Divadlo pod Palmovkou v pátek 23. května na jevišti Divadla v Řeznické poprvé novou inscenaci, která je kolektivním projektem pod vedením režiséra Braňa Holička. Scéna, jejíž suterény byly loni postiženy záplavami, totiž stále nehraje a rekonstrukční práce jsou nadále ve fázi zpracovávání projektu, který by měl být hotov do 24. června.

"Teprve poté bude moci být vyhlášeno výběrové řízení na stavební firmu, která bude realizovat samotnou rekonstrukci. Předpokládáme, že stavební práce budou zahájeny v říjnu 2014. Návrat do opravených prostor Divadla pod Palmovkou by se tak mohl uskutečnit na začátku roku 2015," řekla dnes ČTK mluvčí divadla Vlaďka Němcová.
V novince Palmovky se v titulní roli objeví Dušan Sitek, další role ztvární Hana Seidlová, Ondřej Volejník, Zuzana Slavíková a posluchači Pražské konzervatoře Filip Bařina, Miroslav Sabadin a Angelika Sbouli.

"Zdá se, že spisovatel Bohumil Hrabal (1914-1997) i dnes, bezmála dvacet let po své smrti, vyvolává i v kulturně tak vlažném národě, jako je ten náš, poměrně bouřlivé reakce. A to i přesto, že dílo tohoto zatím posledního a ve své době skutečně masově čteného českého autora pomalu upadá v zapomnění," upozornil dramaturg inscenace Ladislav Stýblo.
Kolem Hrabalova díla a jeho vyhraněné osobnosti panuje podle něj názorový zmatek, ve kterém se mísí fakta se lží i s nejrůznějšími polopravdami. "Patrné to bylo zejména během bouřlivé diskuze, kterou vyprovokoval nesouhlas části studentů s pojmenováním nymburského gymnázia Hrabalovým jménem," podotkl. Pozoruhodné je podle něj i to, že v posledních letech je Hrabal více známý jako literární celebrita, připomínaná především díky bouřlivému (a skandalizovanému) životu, než jako skvělý autor pozoruhodného díla.

www.divadlopodpalmovkou.cz


Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mha

Palmovka uvede pohostinsky v Řeznické hru o Hrabalovi