04.06.2012 10:08

Pardubické divadlo uvede hru Poláka A. Palagy, bude první v zemi

Pardubické divadlo uvede 18. června na Malé scéně ve dvoře scénické čtení hry Nic lidského od polského autora Artura Palagy. Hru v Polsku populárního autora v České republice zatím nikdo neuvedl. ČTK o tom informoval dramaturg divadla Zdeněk Janál.
"Drama nic lidského se skládá ze tří částí, které provokativně nahlížejí na věčná témata války, židovství, rasismu a xenofobie. Autor svou hru napsal inspirován skutečnými událostmi z druhé světové války podle vzpomínek obětí polských pogromů," uvedl Janál.

Hra je rozdělena do tří částí, první se věnuje tématu antisemitismu. Kolem hlavní postavy, mediálně známé ženy, koluje fáma o jejím židovském původu. Ve druhé části se představení zabývá nitrem člověka, jeho svědomím a vinou. Nahlíží na pogromy v Polsku poněkud jiným způsobem, než je běžné. Následuje poválečné setkání dvou žen, a to bývalé členky SS a vězenkyně z koncentračního tábora. Tato část tematizuje otázky identity a myšlení oběti a jejího kata. Režie hry se v Pardubicích ujala mladá polská režisérka Ewa Zemboková, která studuje režii na pražské DAMU. Hru také sama přeložila.

V představení, které je psáno mozaikovou formou, by se mělo představit 30 herců. V Pardubicích v něm z personálních důvodů vystoupí osm herců.

Autor článku: ČTK: dou, snm, foto: režisérka Ewa Zembok

Pardubické divadlo uvede hru Poláka A. Palagy, bude první v zemi