15.06.2016 15:52

Pardubické studio LAIK nastudovalo Lucernu

Při Východočeském divadle Pardubice již několik sezón působí mládežnický divadelní soubor, který pro diváky různých věkových kategorií každý rok připravuje alespoň dvě inscenace. Řeč je o Mladém divadelním studiu LAIK, které od svého zrodu v roce 2013 vede herec Zdeněk Rumpík: „V současné chvíli máme 48 členů ve věkovém rozpětí od 6 do 19 let. Mladší zkouší pravidelně každé pondělí a starší v pátek. Zájemce o náš soubor vybíráme při konkurzech, na nichž je z mnoha úhlů zkoumán jejich talent, který je pak následně při různých kurzech, například jevištní mluvy, divadelního líčení či šermu, i při zkoušení samotných inscenací nadále rozvíjen.“

Na velkém jevišti i na komorní scéně Východočeského divadla už mladí herci uvedli řadu inscenací – pohádky Dům kočky Modroočky, Zrzounkova dobrodružství a Elce, Pelce do pekelce, alegorické drama bratří Čapků Ze života hmyzu nebo muzikál Výtečníci.

V současné chvíli finišuje zkoušení nové premiéry, starší část souboru chystá Jiráskovu Lucernu, která bude mít premiéru 19. černa od 16.00 hodin v Městském divadle. Vedle mladých začínajících herců se v Lucerně objeví i herečka Východočeského divadla Lída Vlášková.

„Výběr titulů pro studio LAIK je vždy složitý. Když hledáme hry, musíme se ohlížet po textech, které jsou srozumitelné, hratelné a jednoduché na pochopení. Ovšem současně musí mít i něco navíc. Něco, čím budou zajímavé jak pro naše herce, tak pro naše diváky. A v tom přesně je kouzlo Lucerny. Jiráskova Lucerna se sice jeví jako jednoduchý pohádkový příběh, ovšem ono to tak vůbec není. Text má spoustu zákoutí – tematických i scénických. Lucerna je plná překážek, které se nezdají až tak velké či viditelné, dokud se do textu nepustíte. Například jedním z problémů je jazyková podoba hry, ta je pro uvádění nejen v našem souboru dost tuhá a komplikovaná. Z toho důvodu bylo zapotřebí četných úprav. Podařilo se nám však z této perly české literární klasiky vytáhnout skutečně silný a magický příběh o lidské odvaze, síle lásky, moci a moudrosti našeho národa. Doufáme, že se nám povede nejen studenty středních škol přesvědčit, že povinná četba není jen nudná, ale může být i zábavná,“ říká dramaturgyně LAIKu Kristýna Plešková.

Režie Lucerny, stejně jako všech předešlých inscenací studia, se chopil Zdeněk Rumpík: „Lucernu postupnými krůčky zkoušíme již od září. Zdá se to jako dlouhá doba, ale když si spočítáte, že zkoušíme jednou týdně, k tomu nám občas zkouška odpadne kvůli prázdninám, vystoupením či divadelním akcím, a vezmete-li v potaz náročnost textu, tak to vůbec dlouhá doba není. V tuto chvíli na generálních zkouškách dočišťujeme jednotlivé obrazy a spolu s choreografkou Petrou Mori doděláváme drobné detaily. Věříme, že se bude skutečně na co koukat.“

www.vcd.cz 


Autor článku: Radek Smetana

Pardubické studio LAIK nastudovalo Lucernu