12.09.2017 14:05

Pět novinek uvede v sezoně pražské Divadlo v Dlouhé

Tři premiéry na velkém jevišti, dvě komorní inscenace v kavárně a zavedené festivaly Dítě v Dlouhé a Festival 13+ chystá na letošní sezonu pražské Divadlo v Dlouhé. Poprvé za více než 20 let se proměnilo umělecké vedení, do něhož vstoupil režijní tandem SKUTR. V čele uměleckého týmu tak bude dramaturg Štěpán Otčenášek a režiséři Hana Burešová, Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, oznámila dnes ČTK mluvčí scény Karola Štěpánová.

„Toto spojení se připravovalo několik let, ještě s režisérem Janem Bornou, který po dlouhé nemoci zemřel v lednu. Herecký soubor se mění průběžně. Letos jej posílí Marie Poulová a Pavel Neškudla, kteří se na konci minulé sezony představili jako Treplev a Zarečná v Čechovově Rackovi," uvedla Štěpánová.

Od minulé sezony se k hostům připojili Igor Orozovič z Národního divadla jako Mlynář v Lucerně a člen Divadla Na zábradlí Petr Jeništa jako Trigorin v Rackovi. V rámci komorní řady Krátká Dlouhá se tu poprvé objevil Jakub Tvrdík z Klicperova divadla v Hradci Králové a Tomáš Dianiška z Divadla pod Palmovkou. Ten účinkuje v novince "slovenské sekce" Muži sa minuli. Scénické čtení této hry Viliama Klimáčka mělo premiéru 10. září.

„Klimáček je nejuváděnějším autorem komorní řady Krátká Dlouhá a jedním z nejčastěji uváděných současných autorů na českých jevištích. V novince sleduje tři turbulentní manželské vztahy: bývalou modelku s bohatým podnikatelem, bývalou punkerku s pobožným manželem a submisivní ženu deptanou vlastním partnerem. Jejich do absurdna dovedené příběhy ozvláštňuje herecké obsazení v obráceném gardu: tři muži hrají ženské postavy, všechny muže hraje jedna herečka," dodala Štěpánová.

První premiérou na velkém jevišti bude 8. listopadu retro muzikál s živou kapelou pro diváky od 12 let Tajný deník Adriana Molea podle bestselleru Sue Townsendové. Úprava, režie a texty písní jsou dílem Miroslava Hanuše, hudební aranžmá a nastudování připravuje Milan Potoček, do role třináctiletého Adriana je obsazen Martin Matejka.

"V lednu uvedeme novinku komorní řady Krátká Dlouhá - současnou francouzskou hru Stéphane Bouqueta a Françoise-Xaviera Rouyera Ghost Protocol v překladu a režii Lindy Duškové. Současně začne zkoušet režisérka Hana Burešová s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem příběh Élektry, dcery bájného vojevůdce Řeků v trójské válce Agamemnóna. Půjde o velkou hereckou příležitost pro Helenu Dvořákovu, Evu Hacurovou, Marii Poulovou a Pavla Neškudlu. Hudbu skládá Aleš Březina. Tvůrčí tým na přípravě pracuje už nyní, začátkem října se vydá na studijní cestu do Řecka. Premiéra bude v březnu 2018," dodala mluvčí.

Poslední novinkou sezony bude v červnu autorský projekt režijního tandemu SKUTR Sen v červeném domě, v němž se uplatní hudební dispozice souboru.

http://www.divadlovdlouhe.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mha