04.06.2002 00:00

Petr Nikl – Světelná koupel (Divadlo Mehedaha)

Ve středu 12.června 2002 se bude konat v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi vernisáž výstavy všestranného českého kumštýře, člena skupiny Tvrdohlaví (1987-91) a člena divadelního sdružení Mehedaha (od roku 1985) Petra Nikla (*1960). Tato výstava nese název "Světelná koupel (Divadlo Mehedaha)" a je první částí chrudimské trojvýstavy se společným názvem "Nástroje okamžitých her". Výstavy "Kolotoč" v Galerii Art a "Vyhlídkové letecké zařízení Filip s portréty pilotů" ve výstavní síni Divadla Karla Pippicha budou otevřeny 3.července.

V programu k výstavě v muzeu Petr Nikl napsal: "Nástroje a masky okamžitých her. Masky jsou mi zdrojem k uvolnění hry. Jsou pohyblivým obrazem, objektem, zvukovým nástrojem, optickým klamem. Masku můžu nosit naruby, vzhůru nohama, tváří dozadu, nebo jako čepici. Můžu hrát s ní, v ní i mimo ni. Je určena hře, mění se podle svého hráče a hráč se mění s ní. Chodíte-li déle s maskou před zrcadlem, zažijete šok z vlastní tváře po jejím sundání. Maska pomáhá zapomenout při hře na sebe, při "zapomenutí" se i vlastní tvář stává maskou, je z ní úkaz..."

Výstava v galerii Muzea loutkářských kultur v Chrudimi je otevřena denně od 13.června do 8. září 2002 (v červnu až srpnu od devíti do dvanácti a od třinácto do osmnácti, v září pak do sedmnácti hodin).

Alena Exnarová
puppets@cps.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti