02.03.2018 14:56

Petr Oslzlý se dnes ujal funkce rektora Janáčkovy akademie múzických umění

Divadelník Petr Oslzlý dnes slavnostně složil slib a ujal se funkce rektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Přeje si, aby akademie byla ohniskem demokracie v českém veřejném prostoru a zároveň představovala „dílnu lidskosti".

V inauguračním proslovu Oslzlý mluvil o osvobozující síle vzdělání a ve svých úvahách se vrátil k totalitním režimům, které českou společnost sužovaly v minulém století. „Totalita, ať je jakákoliv, je vždy temná. Vzdělání, řídí-li se morálním imperativem a vyšším hodnotovým systémem, je vždy světlem," uvedl. Jeho cílem je navázat na umělecké tradice a vést školu, která bude vychovávat kvalitní umělce. Chce také bránit demokratický vývoj.

Rektorské insignie předal Oslzlému Ivo Medek, který akademii vedl dvě funkční období. Medek v Brně i v zahraničí vyučuje kompozici, napsal přes 50 orchestrálních, komorních a elektroakustických skladeb. Loni v listopadu odmítl nabídku na post ministra kultury v sestavované menšinové vládě Andreje Babiše. Nyní byl jmenován prorektorem pro strategii a rozvoj JAMU. „Bylo mi ctí být rektorem JAMU. Byla to pro mě služba, pocta i poslání," řekl Medek.

Dvaasedmdesátiletého Oslzlého zvolil do funkce Akademický senát loni v říjnu, když ho upřednostnil před hudebnicí Barbarou Marií Williovou. Oslzlý patří k dlouholetým pedagogům divadelní fakulty, od roku 1992 působil i jako ředitel Centra experimentálního divadla. Město nyní v konkurzu hledá jeho nástupce.
Svůj umělecký život spojil Oslzlý s brněnským divadlem Husa na Provázku. Před rokem 1989 prosazoval odvážnou dramaturgii, spolupracoval i se zakázanými autory. V jeho bytě se v 80. letech konaly tajné semináře podzemní univerzity. Po roce 1989 působil jako poradce prezidenta Václava Havla.

http://www.jamu.cz/

Autor článku: ČTK: sla, tmd, abz