02.02.2017 13:12

Pěvkyně Dagmar Pecková připravuje projekt písní Kurta Weilla

Mezzosopranistka Dagmar Pecková pracuje na novému projektu Wanted sestaveném z písní německého skladatele Kurta Weilla. Premiéra kabaretní revue v režii bratrů Cabanů se uskuteční 12. dubna v pražské Lucerně. Pecková absolvuje 17 představení. Připravuje také nahrávku, na které se objeví písně jako Mackie Messer, Surabaya Johny nebo Barbara Song.

"Celá výprava Cabanů je koncipována na Lucernu, kterou vezmou do hry. Jevištní obraz bude korespondovat s tím nádherným sálem zapadajícím do období 20. a 30. let minulého století," řekla dnes ČTK Pecková, která celý projekt vymyslela. K jeho realizaci si pozvala například dirigenta Jana Kučeru, Epoque Orchestra, Miroslav Hloucal Jazz Band nebo pěvce Jiřího Hájka. Výprava podle Peckové nabídne dobové kostýmy i jistou nadčasovost, protože představení zahrne 20 let Weillovy tvorby.

Pecková se v minulosti nevyhýbala "lehčím žánrům". Například předloni vystoupila na pěti vyprodaných jubilejních koncertech souboru Spirituál kvintet v pražské Lucerně. "Co se týká opery, vždy jsem byla trochu 'enfant terrible' a nahlížení na operu jako na něco vážného jsem se trochu vysmívala. Operu jako žánr mám strašně ráda, získala jsem v ní krásné role jako třeba Carmen, ale důležitou složkou mé kariéry jsou také písně, komorní tvorba a oratoria," uvedla pěvkyně, která loni mimo jiné zapívala na koncertu Dáma v pánské společnosti, kde zazněly písně Richarda Wagnera Wesendonck Lieder.

S Weillovou hudbou je spojován hit Mackie Messer s textem Bertolda Brechta, který je v tuzemsku populární díky klipu ze 60. let s Milošem Kopeckým. "Koho by nezasáhl? A to jsem byla malé dítě a dodnes si na něj pamatuji. Pravda, z dnešního pohledu vidím, že to s Brechtem má málo společného a toto zpracování se odchyluje od původního záměru 'flašinetáře - vypravěče', ale vem to čert. Je to skvělé," podotkla Pecková.

Pětapadesátiletá rodačka z Chrudimi se pravidelně objevuje na koncertních pódiích i operních scénách evropských metropolí. Je držitelkou ceny Thálie za rok 1999 za titulní roli v Bizetově opeře Carmen na scéně Národního divadla v Praze. Loni se představila v projektu Hříšnice na několika festivalech.

Autor článku: ČTK: jir, snm