24.01.2017 11:29

Plácido Domingo bude ve Stavovském divadle dirigovat Dona Giovanniho

Slavný operní pěvec a dirigent Plácido Domingo bude 27. a 29. října ve Stavovském divadle v Praze dirigovat koncertní uvedení Mozartovy opery Don Giovanni. Speciální představení se uskuteční u příležitosti 230. výročí jeho premiéry. ČTK o tom informoval mluvčí Opery Národního divadla Tomáš Bendl.

Hudebníci vystoupí na vyvýšeném orchestřišti, aby na ně bylo lépe vidět. Podle mluvčího Bendla to má připomenout, jak vypadala původní premiéra Dona Giovanniho pod Mozartovou taktovkou, která se uskutečnila v někdejším Nosticově divadle v říjnu 1787.
Domingo bude Dona Giovanniho s orchestrem Národního divadla dirigovat jen dvakrát. Stavovské divadlo bude poté nadále uvádět současnou inscenaci, kterou roku 2012 nastudovalo režijní duo Skutr. Dona Giovanniho již Domingo dirigoval ve Washingtonu či v newyorské Metropolitní opeře.

Šestasedmdesátiletý Domingo natočil přes stovku oper, ztvárnil téměř 150 rolí a získal 14 cen Grammy. Pěvec bude mít 29. ledna ve Stavovském divadle setkání s novináři, kterého se zúčastní také ministr kultury Daniel Herman, ředitel Národního divadla Jan Burian a ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvie Hroncová.

Žádná jiná ze světových oper nemá tak úzký vztah k Praze jako právě Mozartův Don Giovanni. Autor ji psal přímo pro Prahu a v roce 1787 ji při premiéře také osobně dirigoval ve Stavovském, tehdy Nosticově divadle. Don Giovanni aneb Potrestaný prostopášník na libreto Lorenza da Ponta svými melodiemi i strhujícím příběhem známého svůdce žen oslovuje publikum po celém světě i v 21. století. Titulní role se stále řadí k těm nejprestižnějším pěveckým úkolům.

Premiérou Dona Giovanniho se před dvěma roky zabýval dokumentární film, který britská BBC natočila v Praze s pěvcem Rolandem Villazónem v roli průvodce a tuzemským orchestrem staré hudby Collegium 1704.

Autor článku: ČTK: jir, mal