25.10.2017 17:23

Plácido Domingo Domingo si v Praze prohlédl originál partitury opery Don Giovanni

Pěvec Plácido Domingo si dnes na setkání s novináři prohlédl originál partitury opery Don Giovanni z roku 1787, kterou bude 27. a 29. října dirigovat ve Stavovském divadle. Spolu s ním viděli notový záznam nevyčíslitelné hodnoty, ze kterého dirigoval světovou premiéru Dona Giovanniho v Praze přímo Wolfgang Amadeus Mozart, také představitel titulní role Simone Alberghini a pěvkyně Kateřina Kněžíková.

„Byl to úžasný moment mít v rukou partituru, kterou držel v rukách Mozart," uvedl Domingo, který ji podepsal svým jménem v notách. Partitura bude vystavena do neděle ve Stavovském divadle. Vzácnou památku, ve které se dokonce dochovaly i Mozartovy rukopisné poznámky, zapůjčila Pražská konzervatoř, v jejímž archivu se nachází.

Představení bude Domingo dirigovat ve Stavovském divadle 27. a 29. října. Koncerty se uskuteční při příležitosti 230. výročí světové premiéry opery Don Giovanni. Nedělní koncert uvede Národní divadlo v přímém přenosu na piazzettě na Havlově náměstí.

„Sen se stává realitou, vstoupit do budovy Stavovského divadla a nasát jeho atmosféru je velice emocionální zážitek. Doufám ve výborné publikum," řekl Domingo. „Orchestr má představení v krvi, je s Mozartem spjatý. To, co například předvádějí housle, je prostě úžasné," dodal.

Inscenaci zaznamenává i Česká televize (ČT). Režie se ujal režisér Brian Large, který proslul přenosy operních inscenací Metropolitní opery v New Yorku či opery ve Vídni a který nedávno získal Medaili Nadace Bohuslava Martinů. ČT také produkuje dokument režiséra Martina Kubaly, který vzniká ve spolupráci s tvůrčí skupinou Vítězslava Sýkory. Film se zaměří jak na pobyt této legendy operního nebe v Praze, tak i na význam projektu.

Slavný pěvec si do dvou koncertních provedení Mozartovy opery Don Giovanni v Praze vybral sopranistku Kněžíkovou do role Donny Elvíry a barytonistu Jiřího Brücklera do role Masetta. V dalších rolích se v Praze představí úspěšní účastníci soutěže Operalia, kterou organizuje právě Domingo. Dona Giovanniho už dirigoval ve Washingtonu či v newyorské Metropolitní opeře

Domingo dnes také uvedl, že by se do Prahy rád v budoucnu vrátil jako operní pěvec. „Už ne jako tenor, ale jako barytonista, s tenorem jsem skončil před osmi lety," upozornil.

Projekt Plácido Domingo v Praze, který pořádá soukromý subjekt Domingo-Mozart-Prague s Národním divadlem, podpořilo finančně ministerstvo kultury, a to i přes negativní stanovisko komise odborníků, která žádosti o dotace na klasickou hudbu hodnotí.

https://www.domingomozartprague.cz/