30.08.2017 10:18

Plzeňské Divadlo Alfa chystá pět premiér a 33. Skupovu Plzeň

Plzeňské Divadlo Alfa chystá na novou sezonu, která začne 13. září, pět premiér. Hlavním hrdinou bude Kašpárek, který se objeví ve dvou z nich. Divadlo opravilo hlavní sál, jehož sedačky, koberce i stěny jsou nově laděny do modré a černé barvy. Na opravy za 2,5 milionu korun si divadlo ušetřilo, řekl ČTK jeho ředitel Jakub Hora.

Alfa nasadí klasické loutkové pohádky a komedie (Kašpárek a mumie, Tajemný hrad v Karpatech a Umanutá princezna). Současně chystá náročné autorské projekty Panika v muzeu a Panská farma, které vznikají méně obvyklými a experimentálními cestami. „Běžně děláme čtyři premiéry. Ale když jsou nápady, tak je třeba se jimi zabývat. Je to hrozně dobře, protože nejhorší je, když je divadlo vyprázdněné s nápady," uvedl Hora.
„Experimentujeme s Kašpárkem, klasickým loutkovým hrdinou mnoha generací. Věříme, že návrat Kašpárka na scénu potvrdí nestárnoucí kvality a také jeho životnost v současném loutkovém divadle. Zároveň chceme vrátit Kašpárka do repertoáru na oslavu jeho revolučního kolegy, který v Plzni sehrál klíčovou roli na podzim 1918," doplnil.

První premiérou, která se dnes podruhé zkoušela, bude 9. října hra současného brněnského autora Jiřího Skovajsy Kašpárek a mumie, kterou upravil emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček. Citlivě propojil příběh s plzeňským prostředím. Před deseti lety uvedlo divadlo Skovajsovu hru Kašpárek a indiáni, nová na ni volně navazuje. Veselé dobrodružství na cestě do Egypta s vlastními písněmi je určeno dětem z mateřských škol a prvních a druhých tříd základních škol či rodinám s dětmi.
V prosinci se divákům představí projekt Panika v muzeu, do něhož byli přizváni divadelníci z francouzsko-českého souboru La Pendue. Milovníci Julese Vernea a filmové komedie Tajemný hrad v Karpatech se mohou těšit na loutkovou variaci příběhu. Pro druhý stupeň základních škol, středoškoláky a dospělé bude titul Panská farma, který připravuje na květen kolektiv tvůrců společně s herci na motivy Farmy zvířat George Orwella.
Líbezná princeznička, zakletý princ, starosvětský pan král, tajemná mořská víla a potrhlí muzikanti zase vystupují v komorní loutkové hříčce Umanutá princezna, nejnovější dramatizaci tradiční italské pohádky Princ krab.

Velkou událostí sezony bude 33. ročník divadelního festivalu Skupova Plzeň od 13. do 17. června 2018, který bude i pod širým nebem a v centru města. Přípravy festivalu dávno začaly, dramaturgie oslovila tvůrce z Česka, Francie, Německa a Tchaj-wanu. V jednání je nová hra Divadla bratří Formanů Deadtown.

Alfa se také na podzim vydá do Dánska a do Spojených arabských emirátů. V jednání je měsíční asijské turné v létě, které zahrnuje cestu po všech japonských ostrovech a po Tchaj-wanu.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: Václav Prokš, ver