10.10.2017 10:31

Plzeňské Divadlo Alfa uvedlo maňáskovou grotesku Kašpárek a mumie

Pro první diváky z mateřských a základních škol dnes plzeňské Divadlo Alfa uvedlo premiéru nové maňáskové grotesky Kašpárek a mumie. I když divadlo nabízí i alternativní tvorbu, většina letošních premiérových inscenací počítá s klasickými loutkami. I v dnešní době s moderními technologiemi děti stále na tradiční maňáskové divadlo reagují velmi dobře, řekl novinářům ředitel divadla Jakub Hora.

Nová hra Kašpárek a mumie navazuje volně na inscenaci Kašpárek a indiáni, kterou Alfa úspěšně uváděla před deseti lety. Obě hry napsal brněnský autor Jiří Skovajsa, pro plzeňské reálie ji upravil dramaturg Pavel Vašíček, ve výpravě Ivana Nesvedy ji režijně nastudoval Tomáš Dvořák. „Je to, jako bychom měli takový volný seriál. My se k té návaznosti na minulou hru hlásíme, dokonce jsme teď použili část dekorací i některou hudbu," řekl Vašíček.

Zatímco před deseti lety se Kašpárek vydal do Ameriky k indiánskému kmenu Čajokafů, nyní se spolu se svými starými známými manželi Škrholovými a jejich synovcem Jiříčkem ocitá v Egyptě. Potká je tam faraon Neferbitej nebo velbloudář Kásim s velbloudem Pepou, který získal jméno v Plzni.

„Maňáskové divadlo má to kouzlo, že ty loutky si mohou víceméně dovolit všechno," řekl Hora. Při představení sedí diváci přímo na jevišti, takže jsou ve stejné úrovni jako loutky. Podle Nesvedy si tak mohou dobře prohlédnout i ty nejmenší detaily loutek i dekorací.

Alfa má momentálně v repertoáru tři maňáskové inscenace, kromě novinkových příběhů Kašpárka je to také groteska Cha - Cha - Cha aneb Charlie Chaplin a jiná cháska a nejúspěšnější hru ve víc než padesátileté historii divadla Tři mušketýři na motivy Alexandra Dumase. Alfa hraje Tři mušketýry od svého osvědčeného autorského týmu Dvořák, Nesveda a Vašíček od roku 2006, za tu dobu ji uvedla ve zhruba 400 reprízách ve víc než dvou desítkách zemí tří kontinentů. Na přehlídkách v ČR i v zahraničí získala inscenace téměř tři desítky ocenění a stále je po ní velká poptávka. Letos ji například Alfa uvede na prestižním festivalu v Dánsku a příští rok by měla se Třemi mušketýry cestovat měsíc po Japonsku.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, hj