14.03.2017 14:05

Plzeňské Divadlo Alfa vystoupí na festivalu v Turecku

Plzeňské Divadlo Alfa představí tento týden na mezinárodním divadelním festivalu v Izmiru v Turecku nejúspěšnější inscenaci své více než padesátileté historie. Maňáskovou grotesku Tři mušketýři na motivy Alexandra Dumase hraje Alfa jedenáctý rok, za tu dobu ji uvedla téměř ve 400 reprízách. Festival Izmir International Puppets Days právě o tuto inscenaci usiloval několik let, řekl dnes ČTK ředitel divadla Jakub Hora.

Plzeňští divadelníci se v Izmiru představili už loni, a to s maňáskovou komedii Cha - Cha - Cha aneb Charlie Chaplin a jiná cháska. Návštěvníci v Turecku mají podle Hory zájem nejen o inscenace, ale také o samotné loutky. „Bývá zvykem, že ještě hodinu po představení chodí diváci a prohlížejí si dekoraci a maňásky, někteří si loutky i vyzkouší," řekl.

Kromě Turecka mají letos loutkáři z Alfy pozvánky na mezinárodní festivaly v polském Bialym Stoku, kde je uznávané loutkové divadlo a loutkářská vysoká škola. „V listopadu jsme dostali pozvání na jeden z nejkvalitnějších evropských loutkářských festivalů do dánského Silkeborgu. Zde by měla mít Alfa pro sebe celý sál, který obsadí maňáskové komedie Cha - Cha - Cha a Tři mušketýři," řekl Hora.

Tři mušketýři v režii Tomáše Dvořáka už rozesmáli diváky ve 22 zemích tří kontinentů, kromě evropských států to byla Kanada, USA, Izrael nebo Rusko. Na divadelních přehlídkách v ČR i v zahraničí získala inscenace 25 cen a dvě nominace.

http://www.divadloalfa.cz/