01.05.2018 09:42

Po čtrnácté se v květnu uskuteční v Praze, Hradci Králové a Brně festival Tvůrčí Afrika

Pokud nemůžete vy do Afriky, přijde Afrika za vámi. Už brzy! Po čtrnácté se ve dnech 9. - 19. května 2018 vydá do Prahy, Hradce Králové a Brna Tvůrčí Afrika, festival nejen divadelních setkání, s podtitulem Všichni jsme Afričani!

Pocta Komorským ostrovům

Po loňské kulturní výpravě do Karibiku letos zavítáme do Indického oceánu, konkrétně na Komorské ostrovy. Čestným hostem je totiž Soeuf Elbadawi, první Komořan v Čechách, díky němuž nahlídneme na neznámé soustroví u břehů Mosambiku čtyřikrát jinak: prostřednictvím dvou různých debat, scénického čtení a hudby.

Divadlo vzdoru nese název debaty (9. 5. v 15.30 divadelní věda č. 408 FF UK), která nastíní vývoj a současnou situaci divadelních kultur na Komorských ostrovech a představí experimentální tvorbu Soeufa Elbadawi, jehož umělecký záběr je vskutku renesanční. Patří k nejznamenitějším autorům, divadelníkům, hudebníkům, dokumentaristům, jehož věhlas se nese frankofonním světem, a je zároveň také jedním z nejaktivnějších publicistů a občanských aktivistů burcujících světovou veřejnost z lhostejnosti vůči humanitární tragédii, která se před našimi zraky odehrává v Indickém oceánu v souvislosti s migrací mezi nezávislými ostrovy a francouzským departamentem Mayotte.

Všechny aspekty této alarmující situace a mnohé další odhalí podrobněji debata (11. 5. v 19.00 Knihovna Václava Havla) Hranice Evropy v Indickém oceánu – Tragédie, kterou svět nevidí. Se Souefem Elbadawi bude diskutovat redaktor Respektu, odborník na Afriku, Tomáš Lindner. Obě debaty budou probíhat ve francouzštině s tlumočením do češtiny.

K palčivé problematice novodobé „zdi“ mezi komorskými ostrovy se obrátíme ještě jednou, a to prostřednictvím premiéry scénického čtení Elbadawiho textu Pokušení Luny (12. 5. ve 20.00 Divadlo Viola). Do češtiny tento naprosto originální, výsostně obrazivý, poetický a zároveň drsný, syrový, apelující text skvostně přeložili Matylda a Michal Lázňovští. Jde o překladatelský počin. Přiblížit tento text českým divákům nebylo vůbec jednoduché. Jedná se o nesmírně obtížnou předlohu, která kromě jazykových hrátek s francouzštinou, již autor občas mísí s komorštinu s arabštinou, zároveň počítá s poněkud „exotičtější“ představivostí, než na jakou jsme běžně zvyklí v našich zeměpisných šířkách. Díky překladu Lázňovských a scénické úpravě režiséra Jakuba Šmída

(mj. právě přichází do kin jeho nejnovější film Na krátko podle povídky Petry Soukupové) budou čeští diváci svědky nevšedního slovesného i hudebního zážitku obohaceného malou stylovou ochutnávkou kulinářskou. Herecky se textu zmocní Irena Kristeková (mj. známá z několika TV seriálů) a Petr Stach (Divadlo Minor, filmy Tobruk, Hořící keř) a jeden z nejlepších česko-afrických hudebníků Papis Nyass z Gambie (spolupráce s Alanem Vitoušem, Jaroslavem Duškem, Lenkou Dusilovou, Yellow Sisters, Elvisem Kititi a Divadlem Na Prádle, kde hrál v inscenaci Bajka o lásce, pekle a márnici Cayi Makhélé).

Zlatým hřebem komorského programu bude nepochybně unikátní koncert Mwezi WaQ. Písně měsíce a naděje (10. května v 19.30 Palác Akropolis). Skupina world music Mwezi WaQ, což by se dalo přeložit jako Měsíční ostrovy, rozuměj Komorské, je složená z prvotřídních hráčů z Komor, Madagaskaru, Guyany a Francie. A pozor! Stala se objevem roku prestižní Academie Charles Cros ve Francii! A k tomu navíc: Prvních 50 zájemců o vstupenky získá zdarma zajímavou publikaci Jiřího Moravčíka: V tlamě afrického krokodýla. Portréty hvězd africké hudby nebo vstupenku do Violy na scénickou hostinu slov, hudby a chutí Pokušení luny frontmana kapely Soeufa Elbadawi.

Šepoty Afriky - Překladatelský projekt s Cayou Makhélé s vydáním knihy a workshopy

V podstatě od začátku existence Tvůrčí Afriky se daří spolupráce s gymnázii Boženy Němcové v Hradci Králové a Matyáše Lercha v Brně. Nově k nim přibylo také Akademické gymnázium z Prahy. Studenti ze všech těchto škol s výukou francouzštiny se zúčastnili překladatelské soutěže básní konžsko-francouzského, v Čechách již dobře známého autora, Cayi Makhélé: Murmures d´Afrique / Šepoty Afriky. Od ledna do února 2018 překládali studenti pod vedením svých pedagogů jednadvacet básní Cayi Makhélé. Nejlepší překlady pak v březnu vybírala odborná porota složená z akademických pracovníků, praktických překladatelů, dramaturgů a básníků: Jovanka Šotolová, Petr Borkovec a Julek Neumann. V květnu vyjde kniha v česko-francouzské verzi v pařížském nakladatelství Acoria a bude k dostání na stánku Francie ve dnech Mezinárodního veletrhu Svět knihy na Výstavišti v Holešovicích. 10. 5. od 18.00 proběhne tamtéž autorova autogramiáda knihy. Kromě Šepotů Afriky přiveze autor Caya Makhélé do Čech ještě jednu svou novinku, tentokrát jde o román Les Matins de Prague / Pražská jitra, která vznikala střídavě ve Francii a v Praze, jíž je kniha inspirovaná. Autor román představí opět ve Světě knihy, a to 10. května v 17.00 v sále Literární kavárny. Setkání bude tlumočeno do češtiny.

Kromě pražského programu zavítá Caya Makhélé také do Hradce Králové a Brna, kde povede se studenty překladatelský workshop. Studenti díky projektu získají jedinečnou možnost objevit Afriku, poezii, zdokonalit se ve francouzštině a zkusit si překládání uměleckého textu. Francouzsko-české vydání v nakladatelství Acoria bylo pro všechny zúčastněné velkou motivací a prestižní záležitostí.

Benso – maximum Afriky na piazzettě Nd

Benso znamená v bambarštině dům či místo míru a pohody. Tvůrčí Afrika už podruhé takový prostor nabídne v sobotu 19. května od jedenácti hodin do sedmi večer na piazzettě Nd, chcete-li Náměstí Václava Havla. Prostranství mezi starou a novou budovou Národního divadla zaplní stánky různých afrických zemí a organizací napojených na Afriku, afrických ambasád. Zájemci zde můžou ochutnat rozmanité kulinářské speciality, zakoupit originální africké dárky, řemeslné výrobky, kosmetiku či knihy z nakladatelství Dar Ibn Rushd. Zatímco dopoledne bude patřit dílnám djembe s Kacou, instruktorem z Pobřeží slonoviny. Na dvou pódiích bude probíhat nepřetržitý program, který zahájíme ve 14.00 Pohádkami ptáka Afrikána v podání divadla českých Afričanů (Eliška Mesfin Boušková, Maxime Mededa, Gilson Santana, režie Zoja Mikotová). Další pohádkou bude Pavoučení na motivy divadelní hry Cayi Makhélé, kterou tentokrát s českými Afričany nastudoval Jiří Jelínek. Na hudební scéně vystoupí mj. skupina orientálních tanečnic z Hradce Králové – Sahar, populární česko-africká hudební skupina Aneboafro, bubeníci z Tiditade, africké gospely v jazyce lingala Nsango Malamu a módní africká přehlídka jarní kolekce Syia. Program vyvrcholí vystoupením afrického tance a hudby se skupinou Batocu v choreografii Issa Sadio Diatta - Nio Farr (což znamená v senegalském jazyce Wolof „Jsme spolu“.

www.tvurci-afrika.simplesite.com
www.facebook.com/tvurciafrika/

Autor článku: Lucie Němečková