25.11.2022 14:01

Po dvouleté přestávce se uskuteční festival ostravských divadel OST-RA-VAR

Po dvouleté přestávce zaviněné epidemií koronaviru se opět uskuteční festival ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR. Určený je především kritikům či studentům divadelních škol. Letos účastníkům nabídne v pěti dnech 11 inscenací. Přehlídka se uskuteční od 30. listopadu do 4. prosince. ČTK to dnes řekla mluvčí Národního divadla moravskoslezského Šárka Swiderová.

"Akci pořádá činohra Národního divadla moravskoslezského ve spolupráci s Komorní scénou Aréna, Divadlem Petra Bezruče a dalšími spřátelenými subjekty. Smyslem festivalu je v několika dnech nabídnout reprezentativní průřez tvorbou ostravských profesionálních činoherních souborů v daném roce," uvedl dramaturg Norbert Závodský. Dodal, že výjimečné spojení profesionálů a studentů umožňuje diskutovat z různých úhlů pohledu o zhlédnutých inscenacích. "Během festivalu tak vzniká jedinečný prostor pro sdílení myšlenek o divadle," řekl.

Letošní ročník nabídne účastníkům v pěti divadlech 11 festivalových inscenací. Činohra Národního divadla moravskoslezského představí tři tituly: Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy, Višňový sad a Hoří, má panenko. Divadlo Petra Bezruče nabídne inscenace Venuše v kožichu, Bratři Karamazovi a Lásky jedné plavovlásky. Komorní scéna Aréna odehraje dramata Pan Ein a problém požární bezpečnosti, Švejkův návrat a Konec hry. V nejmladším ostravském divadle - Studiu G - uvidí účastníci inscenace Dvě čárky a Zakázanou krajinou.

"Takzvané rozborové semináře se budou konat ve slavnostním sále Táni Hodanové v Divadle Jiřího Myrona. Studenti budou mít možnost pravidelně tvořit blog festivalu a samozřejmě jako vždy očekáváme reflexe na inscenace z pera renomovaných teoretiků a divadelních kritiků," dodala Swiderová.

Festival OST-RA-VAR je vyhrazen profesionálům. Tedy studentům divadelních oborů vysokých škol, jejich pedagogům, manažerům divadel, divadelním kritikům, teoretikům či novinářům zaměřeným na činoherní divadlo. Koná se od roku 1999. Původně pod názvem Festival ostravských divadel, název OST-RA-VAR se poprvé uplatnil v roce 2000 společně s podtitulem Festival ostravských činoherních divadel.

"Díky festivalu se o zdejších divadlech už mnohem víc ví a mluví, stala se nejen součástí české divadelní scény, ale po mnoho let této scéně právem dominovala a získávala význačná ocenění," doplnil Závodský. Velkou výzvou je podle něj motivovat zejména novináře, kritiky či studenty z Prahy a Brna, aby ostravskou scénu průběžně a systematicky sledovali.

OST-RA-VAR

Autor článku: ČTK: dvc, dvd