14.03.2017 14:23

Po sto letech se vrací na vinohradské jeviště Ibsenovo veršované drama Peer Gynt

Pražské Divadlo na Vinohradech uvede 17. března premiéru dramatické básně Henrika Ibsena Peer Gynt. V režii Martina Čičváka se v titulní roli objeví Ondřej Brousek, jehož hudba spolu s tou od Edvarda Griega v inscenaci zazní. ČTK to sdělila mluvčí vinohradské scény Zuzana Paulusová. Další role ztvární například Andrea Elsnerová, Andrea Černá, Otakar Brousek a Antonie Talacková.

Ibsenovo veršované drama se na toto jeviště vrací potřetí. Už v roce 1916 je tu v české premiéře uvedl zakladatel moderní české režie Karel Hugo Hilar.

Peer Gynta vyhání jeho egoistická povaha do velkého světa moderní civilizace a mocenských konfliktů. „Ve světě, který přestal věřit v Boha, se hrdina snaží 'být sám pro sebe', při hledání sebe sama za sebou zanechává zmar a citovou spoušť. Na konci hektického, ale zmarněného života potkává autoritu v podobě knoflíkáře, který mu hrozí, že jeho nepodařenou existenci 'přetaví v žáru bytí'," přiblížil příběh dramaturg Jan Vedral. Ibsen tak reagoval na Goethovu variaci faustovského příběhu. Hledající člověk, který popírá božskou autoritu a narozený v evropské kultuře v renesanci, se u Goetha proměnil v člověka doby klasicismu. Ibsen posunuje tento typ hrdiny do moderní doby, kde člověk dokáže pomocí techniky uskutečnit to, o čem Faust jen snil: proměnit svět ke svému užitku a podobě. „Nová inscenace se pokouší přečíst Gynta jako příběh postmoderního člověka v hektické době všehoschopného lidského sobectví," dodal Vedral.

Inscenace se má stát součástí oslav letošních 110. narozenin Divadla na Vinohradech.

http://www.divadlonavinohradech.com/

Autor článku: ČTK: bor, jw