22.10.2004 00:00

Pocty festivalu …příští vlna/ next wave

Festival …příští vlna / next wave… je platformou pro domácí scénu alternativního divadla a umění, divadelního okraje a undergroundu, je příležitostí k prezentaci toho, co teprve přichází, všeho „příštího“, dosud neznámého a nezavedeného; nejednou i na pomezí divadla, otevřenou všem jeho mutacím - tanečním, pohybovým, akčním, fyzickým, vizuálním a jiným. Hranice divadla překračuje festival i směrem k výtvarnému umění, hudbě, literatuře, filmu či novým médiím...

 

V pátek 8.10. 2004 byly v divadle Na zábradlí předány Pocty festivalu …příští vlna/ next wave

Členové souboru Vosto5 nesklízeli ovace jen jako vtipní a pohotoví moderátoři slavnostního večera, ale i jako noví majitelé ceny za projekt roku. Tím se stal jejich Divadelní stand´art.

Chlapci Ondřej Cihlář, Petr Prokop, David Kašpar, Jiří Havelka a Tomáš Jeřábek si poctu zasloužili „ohlasnou symbiózou prostředí a prvků nového cirkusu, moderního kabaretu a komediálního herectví i profilací několika autorských, interpretačních a producentských osobností.“ Na vytoužené ocenění za celoživotní mistrovství si však budou ještě muset počkat… 

Osobností roku byl vyhlášen Jiří Jelínek, principál královéhradeckého souboru DNO. Jeho autorský talent, literární cit i imaginace zaujaly nejen organizátory festivalu, ale například i Vladimíra Morávka. Ten přizval Jelínkův ansámbl ke svým inscenacím Prodaná nevěsta a Návštěva staré dámy v Klicperově divadle.

Zpěvačka a experimentátorka Ridina Ahmedová si přišla pro cenu pro Objev roku. Upoutala především svou autorskou inscenací Hlasokraj, ve které pracuje se skládáním hlasů, zvuků a filmových projekcí.

Producentský počin roku vzešel od občanského sdružení MOTUS. Sdružení bylo poctěno za podporou uměleckých aktivit začínajících a nezávislých divadelních tvůrců, za koncept scény pro nové divadlo a repertoár Alfréda ve dvoře i premiéry tak hodnotných inscenací, jako je například Mezzo. Uznání se MOTUSu dostalo i za projekt Nová síť, který uvádí nezávislá divadla v regionech.

Tatjana Lazorčáková a Jan Roubal publikovali výsledky průzkumu neoficiálního divadla a netradičních forem a věnovali se mnohaletému výzkumnému projektu Netradiční divadelní aktivity na Moravě a ve Slezku v 60. až 80. letech XX. století, který vyšel v knize pod názvem K netradičnímu divadlu. Vyhráli kategorii Publikační čin roku.

Pocta osobnosti s názvem Živoucí poklad byla udělena Prof. PhDr. Bořivoji Srbovi, DrSc. za mimořádné a mnohaleté dílo. Bořivoj Srba je duchovním otcem, spoluzakladatelem a odborným průvodcem brněnského divadla Husa na provázku. Oceněna byla jeho iniciační činnost, teoretická reflexe nezávislých divadelních projevů (především tvorby E. F. Buriana a jeho divadla D) a dokumentace údělu divadelníků v éře totalitárních režimů, jakož i jeho tvořivé a podněcující působení na studenty na Masarakově univerzitě a na JAMU v Brně.

ZDROJ: Bulletin ProCulture

Autor článku: bulletin ProCulture