19.09.2022 14:01

Politika, nostalgie a underground na festivalu …příští vlna/next wave…

Za dva dny – ve středu 21. září − začíná již 29. ročník festivalu …příští vlna/next wave…, tentokrát s mottem Mezi Čechy domov můj. Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy se bude konat v Praze až do 28. září.

I letos bude vrcholem festivalu Udílení Poct za alternativní umění, které se bude konat v sobotu 24. 9. v Komedii. „V tento den se střetne svět starého undergroundu se světem queer umělců z platformy PiNKBUS, kteří se stali našimi poctěnými loni. Před udílením Poct bude mít v prostorách divadla Komedie koncert Vratislav Brabenec a uskupení Pal-Post Unit. Přijďte se podívat na alternativní spojení undergroundu a queer scény. Vychutnejte si nefalšovaný kabaret, drag queens i trochu patosu a lesku dávných časů,“ zve kurátorka festivalu Lenka Dombrovská.

Víkendový program v divadle Komedie je letos bohatý. Po celou dobu bude ve foyer instalace Kabinet přátelství a naděje Jana Motala, ve speciálně upraveném stanu si návštěvníci budou moci poslechnout anarchistický esej složený z citátu filozofa Gustava Landauera a vybrané poezie – například Otokara Březiny či Walta Whitmana. V pátek 23. 9. diváci uvidí slovenský progresivní soubor Uhol_92, který přiveze inscenaci Ponížení a krvelační s živou hudbou Isobutane. V tomto díle, jež vzniklo podle románu Svědomí proti násilí Stefana Zweiga, si tvůrci kladou otázku nesnesitelně rezonující právě v těchto měsících: „Jak lehko se z ponížených stanou krvelační“? V neděli 25. 9. se můžeme vysmát jednomu slovenského politikovi, který se chce stát nejmocnějším mužem České republiky v babaistickém kabaretu Ondřeje Macla Andrej mluví s vesmírem. Mladí tvůrci z Dočasné Company tématizují v pohybové inscenaci Our Land We Plant environmentální úzkost. A vše uzavírá hudebně-vizuální kompozice Cinéma préparé Jana Komárka, Michala Nejtka a Moniky Knoblochové, která je inspirovaná živými hudebními produkcemi k němému filmu, kde hudba není pouhým ilustrátorem, ale stává se součástí produkce.

Do Komedie se festival vrátí v závěrečný den pražské části, tedy 28. 9. Umělci státní svátek uctí projekty Language barrier equal a Hranice. Co chtějí? Co chceme? V obou se zaobírají uprchlíky, bariérami a hranicemi i humanitou.

V rámci festivalu bude uvedeno osm nových projektů a přes čtyřicet představení, nebudou chybět ani dvě debaty – o angažovaném divadle a undergroundu. Právě k podzemní kultuře a politickému divadlu se pražská část festivalu vztahuje nejvíce.

Více informací naleznete na stránkách: www.nextwave.cz

Autor článku: Anna Černá

Politika, nostalgie a underground na festivalu …příští vlna/next wave…

Festivaly

07.02.2023

Struny dětem zvou na konci března na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Nabitý hudební program láká na jazz, world music, klasiku, elektroniku i chytrý pop. Vystoupí například Bára Poláková, skladatel a hudebník Floex, který pozve posluchače do tajemného světa Machinaria i dalších počítačových her nebo S.V.A Trio se svou pořádnou porcí jazzu.

28.01.2023

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

25.01.2023

Čeští umělci na festivalu Cirkopolis 2023

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis vybírá tradičně vedle neotřelých umělců z různých koutů světa i tuzemské, kteří se vyrovnají zahraniční konkurenci. Česká scéna nabídne sólový projekt závěsné akrobatky a performerky Lenky Švolíkové, jež se zapíše do paměti diváků představením Sandwritten. Chybět nemůže ani výrazná tvář současné scény Eliška Brtnická, jejíž kinetická performance Thin Skin kloubí prvky nového cirkusu a výtvarné instalace.