22.05.2017 14:07

Polské divadlo Węgajty v Praze (14.-18. června 2017) – workshop (+ koncert)

Workshop povedou Wacław a Erdmute Sobaszkovi zakladatelé, hybatelé a hlavní aktéři divadla. Divadlo Węgajty je činné od roku 1982 a patří k souborům řazeným do okruhu divadel svébytně rozvíjejících cestu zahájenou jednou z nejznámějších osobností polské divadelní historie, Jerzyho Grotowského.

V tomto pojetí má divadlo odejít z divadelních sálů a oživovat, animovat, „světit“ každodenní život. Činnost divadla Węgajty zahrnuje větší oblast působení a škálu aktivit než se pod pojmem „divadelní práce“ obvykle rozumí. Zahrnuje: výpravy do vesnických regionů východní Evropy (Ukrajina, Bělorusko, Slovensko, Makedonie) zaměřené na tradiční hudbu a obřadní divadlo, vlastní představení inspirovaná těmito výpravami, projekt Inna Szkoła Teatralna (Jiná škola divadla) zahrnující dílny tradičních tanců a písní, práci s maskou a vytvoření živelného představení hraného ve venkovských stodolách v rámci koledních vánočních, masopustních a velikonočních výprav, organizování festivalu Wioska Teatralna zaměřeného na uměleckou tvorbu se sociálním, politickým a ekologickým obsahem a přesahem, divadelní práci s osobami z domu sociální péče. V posledních letech je směřování divadla charakterizováno programovými liniemi „Potřebné divadlo“ a „Zdroje a budoucnost“.
Zakladatelé, hybatelé a hlavní aktéři divadla jsou:
Wacław Sobaszek – režisér, hudebník, performer, zakladatel divadla, tvůrce a realizátor všech projektů divadla Węgajty
Erdmute Sobaszek – performerka, hudebnice – multiinstrumentalistka a zpěvačka, divadelní pedagožka, zakladatelka divadla, spolutvůrkyně a realizátorka všech projektů divadla Węgajty
(podrobnosti viz www.teatrwegajty.art.pl)

PROGRAM:
14. června 2017 od 19 hodin, Studio Paměť, Soukenická 29, Praha 1
Hudební performance Duety
Prezentace práce divadla s projekcemi filmů a praktickým kurzem tradičních tanců

15.–17. června 2017 – Studio Paměť a centrum Chaloupka v Prokopském údolí
Praktická divadelní dílna
Pohybová a hlasová cvičení, tradiční vesnické a improvizované tance, písně, práce s maskou
(podrobnosti níže)

17. června 2017 od 14 hodin – Centrum Chaloupka v Prokopském údolí (Praha-Holyně)
Program v rámci festivalu Se usedlo, naslouchalo, hledělo, setkalo se
Hudební performance Duety
Ukázky výstupů z třídenní praktické dílny
Prezentace filmů o aktivitách divadla
Krátký otevřený kurz tradičních tanců
a další hosté (Vojtěch a Irena Havlovi)

18. června 2017 od 10 hodin – centrum Chaloupka v Prokopském údolí (Praha-Holyně)
Setkání s Wacławem a Erdmute Sobaszkovými pro zájemce o bližší seznámení s aktivitami divadla a sdílení zkušeností z umělecké práce na venkově daleko od měst a kulturních center.

DUETY
hudební performance pro klarinet, akordeon, housle a lidský hlas
Průběh hudební performance je odrazem hlavní myšlenky vymezující divadelní směřování souboru v posledních letech: „zdroje a budoucnost“. Začíná od starodávných hudebních forem, tradičních motivů, jidiš písní a židovských nigunů, a přechází k motivům nejnovějším a aktuálním vytvořeným jako hudba do představení k textům Mendela z Kocku, Ludwiga Wittgensteina, Zygmunta Baumana, Paula Scherera a dalších.
„První kompozice je k citátu z textu traktátu filozofa Ludwiga Wittgensteina: O čem nelze mluvit, o tom je třeba mlčet”. Bard k tomu dodává vlastní rozvinutí textu: „O čem nelze mlčet, o tom je třeba mluvit”. A zde je klíč k pochopení podstaty práce Węgajt. Na jedné straně stojí neortodoxní mysticismus, panteismus, soustředění na bohatství prostého života, tvůrčí využívání toho, co je viditelné (neboť hlubina života a světa je na povrchu, je třeba naučit se ji vidět), na druhé straně angažovanost v obraně humanistických a etických hodnot, lidskosti, prohlubování odpovědnosti za život, který je naším světem.“ (Kazimierz Brakoniecki, w: J. Trattner, Sofa, Polnische Sofafahrten, s. 89)

DÍLNA DIVADLA WĘGAJTY 15.–17. června 2017
Motto: „Máš-li otázku, zkus ji vyjádřit tělem!“ (E. Stachura)

Povedou: Wacław a Erdmute Sobaszkovi zakladatelé, hybatelé a hlavní aktéři divadla

15. června od 17.30 do 22.00, Sál Studia Paměť, Soukenická 29, Praha 1
Práce se odvíjí od fyzických cvičení probouzejících tělesnost, smysly, přítomnost v okamžiku a citlivost na prostor i ostatní lidi. Nacházíme rytmus, impulzy k tanci, k živé muzikalitě. Bereme počáteční inspiraci z choreografií tradičních tanců a postupně přecházíme k novým formám tance a k improvizaci. Elementy tance pomůžou překročit bariéry všednosti, probudit představivost a odhalit otázky, které v sobě nosíme. V další části přejdeme k hlasovým cvičením. Budeme pracovat s krátkými texty, napsanými účastníky dílny, inspirovanými sny a pozorováním a citacemi každodennosti. Vytvoříme skici etud a malých scén.

16. června od 17.30 do 22.00, prostor se upřesní
a 17. června od 9.00 do 13.00, Centrum Chaloupka v Prokopském údolí a plenér
Budeme rozvíjet motivy tanců a dodáme vokální prvky (kánony, zpěvy v otevřeném prostoru, hlasové improvizace). Přejdeme k práci s maskou a nacházení osobních cest v krajině maskové poetiky (minimalizmus, burleska a jiné). Na základě těchto zkušeností zpřesníme a zvýrazníme obrysy naskicovaných scén.
Odpoledne 17. června představíme etudy a práci dílny v rámci programu divadla Węgajty na festivalu „Se usedlo, naslouchalo, hledělo, setkalo se“.

PRAKTICKÉ DETAILY:
Ideální počet účastníků: 12–15
Struktura dílny je pevně provázána a jednotlivé etapy práce se vyvozují jedna z druhé, je proto nutná účast na celé dílně.
Účastnický poplatek: 1 200 Kč (v případě, že by cena byla překážkou v účasti, je možné se domluvit na individuální výši příspěvku).
Přihlášky a krátký text o sobě a motivaci k účastí zasílejte na E tednadechalet@gmail.com do 5. června 2017

BLIŽŠÍ INFORMACE, REZERVACE, PŘIHLÁŠKY NA DÍLNU:
David Zelinka, E tednadechalet@gmail.com, T 731 028 107

https://www.facebook.com/events/1325160754217080/?fref=ts

Autor článku: Převzato z: Culturenet.cz