15.03.2007 00:00

Populární cimrmanologové převzali Milionovou desku Supraphonu

Praha 15. března (ČTK) - Milionovou desku za prodej 1,060.000 zvukových nosičů z Cimrmanova díla se značkou Supraphon během uplynulých třiceti let převzali v Praze zástupci této populární pražské divadelní scény, která na podzim oslaví 40. výročí svého vzniku. Současně vydavatelství prezentovalo jubilejní CD-box s kolekcí všech jejích her na 14 kompaktních deskách. Doplňuje ho šedesátistránková publikace o historii fenoménu Járy Cimrmana.

Za uvedení podezřelého díla do dobré společnosti to označil kmotr Ludvík Vaculík, který jako katolík křty věcí neuznává. "Křtí se děti," poznamenal. Kritizoval dále Cimrmanovo německé jméno a dodal, že tento zakopaný talent, vykopávaný po stovce let, už tehdy věděl, co teď budeme a jací budeme.

Už v roce 1977 se objevila na černé desce jako první pohádka Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Postupně pak byly vydány všechny hry Divadla Járy Cimrmana na veškerých dostupných nosičích zvuku. "Tenkrát jsme se v divadle hádali, zda je vůbec dobré vydávat naše hry na zvukových nosičích. Báli jsme se, že to ohrozí návštěvnost. A pak najednou do divadla chodili lidé, kteří naše texty znali, a jen si kontrolovali, zda je říkáme přesně," uvedl při této příležitosti Zdeněk Svěrák. Vyřídil pozdravení od Ladislava Smoljaka, který je prý už po operaci doma jako rekonvalescent.

"Lidé při našich deskách prý rádi usínají, ale i to je dobrá zpráva," pokračoval Svěrák. Upozornil, že v těchto hrách vlastně nejsou záporné postavy, smrtka i lidojedi působí sympaticky a jsou ideálními odpuzovači nočních můr.

Každá nová hra je prý pro kolektiv divadla riskantním úkolem, který ho stmeluje.

V pořadí patnáctá Cimrmanova "novinka" má mít premiéru v říjnu při příležitosti jubilea této scény pod názvem České nebe aneb Cimrmanův dramatický kšaft.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK