14.06.2017 09:59

Populární cimrmanologové se po půlstoletí vrátí do Malostranské besedy

Populární cimrmanologové se po padesáti letech na jediný večer vrátí do Malostranské besedy v Praze, aby sehráli mimořádné představení své první hry Akt. Připomenou okamžik, kdy poprvé předstoupili před publikum, ve kterém usedli vedle jejich kamarádů a známých také členové komise, kteří povolovali veřejná vystoupení. ČTK to sdělil manažer Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek. Stalo se tak 19. června 1967, oficiální premiéra Aktu se uskutečnila 4. října toho roku.

Speciální neveřejné představení Aktu odvysílá v předvečer jubilea 18. června od 19:00 hodin v přímém přenosu Radiožurnál, doplnila Jana Němečková z Českého rozhlasu. „Bude to v rámci projektu Půlstoletí s Cimrmanem, který začal loni v září s jubilejní padesátou sezonou oblíbené scény," dodala. Lístky na mimořádnou inscenaci ale koupit nešlo. Posluchači je mohli pouze vyhrát v soutěži na této veřejnoprávní stanici. Každý den položil ve vysílání jeden z členů souboru svou otázku z historie divadelního souboru. A autoři čtyř nejrychlejších správných odpovědí vyhráli po dvou vstupenkách - celkem jich bylo 80.

Hra Akt je nejstarší hrou Divadla Járy Cimrmana. Od premiéry v roce 1967 se dočkala více než 750 repríz.

Loni na podzim oslavili cimrmanologové tři kulatá jubilea. V přenosu z nealkoholické hudební vinárny U pavouka zazněla 16. září 1966 první zmínka o muži, který mu dal jméno. S myšlenkou založit divadlo přišel záhy poté - 29. října 1966 - rozhlasový redaktor Jiří Šebánek. Ovšem poprvé o pozůstalosti geniálního všeuměla, jak ho známe dnes, promluvil na rozhlasových vlnách vibrafonista Karel Velebný alias dr. Evžen Hedvábný 23. prosince 1966.

Supraphon začal nahrávat hry Divadla Járy Cimrmana v roce 1977. Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak získali v roce 2007 Milionovou desku za 1,060.000 prodaných nosičů. Loni v září vyšlo speciální DVD Cimrman sobě aneb Odhalení pamětní desky z platiny. V rámci křtu dostala tato scéna Diamantovou desku za 1,786.000 prodaných zvukových nosičů.

https://www.zdjc.cz/

Autor článku: ČTK: bor, jw