21.06.2017 11:02

Poslední bitva o trůny. Ústecký Činoherák rozehraje Shakespeara v bývalé likérce v Krásném Březně

Závěrečný třetí díl z trilogie Jindřich VI. Williama Shakespeara najde pro své premiérové uvedení v Ústí nad Labem další výjimečné místo. Zatímco první dva díly zahrála ústecká činoherní scéna v zaniklém rockovém klubu či v evangelickém kostele, pro třetí díl vybrali tvůrci další lokaci, jež není primárně divadelní, a to areál bývalé likérky v ústecké čtvrti Krásné Březno. Poslední a závěrečný díl zde soubor odehraje v premiéře 30. června, další dvě reprízy pak 1. a 2. července.

Kdo se nakonec chopí trůnu? Koho čeká smrt a kdo přežije? Tyto otázky i odpovědi provázely režiséra Filipa Nuckollse a dramaturga Vladimíra Čepka po tři sezóny v Činoherním studiu, když na jejich sklonku uváděli jako první divadlo v České republice jindřichovskou shakespearovskou trilogii. Ta nás zavádí do Anglie 15. století, kdy mocenské boje vyústí až ve válku růží. Celá trilogie boje o trůny se završí na samotný závěr 45. sezóny, poslední díl Jindřicha VI. tak bude šestou premiérou Činoherního studia. Režisér Nuckolls vysvětluje, čím je poslední díl Jindřicha VI. specifický: „Třetí díl je odlišný tak, jak jsou odlišné vzájemně zbylé dva díly. Znalci Shakespearova díla přezdívají této části Balet smrti. Je to pravda. Pokud jsou v předešlých dílech vraždy a úmrtí prostředkem k dosažení mocenského cíle, zde jsou již samotným cílem. Třetí díl je zápisem nenávistné občanské války. Je temnější, krutější, přímočařejší.

Proč letos padla volba uvést závěr trilogie v prostředí průmyslového provozu? „Likérku jsme si vybrali při návštěvách různých vytipovaných prostorů. Chtěli jsme takový prostor, který bude vyhovovat tématu třetího dílu, kterým je boj, válka, nenávist, rozvrácená země. Bývalá stáčírna se pro nás stala ideálním místem svou zašlostí, sychravostí, mohutností a zároveň je tam stále znát, že v ní po mnoho desetiletí probíhal provoz, že tam žili lidi, že to kdysi byl slavný a prosperující provoz.“ doplnil dramaturg Čepek.

Činoherní studio si nastudováním unikátní trilogie plní plán, na jehož počátku stáli jak Nuckolls s Čepkem, tak i samotná dramaturgie Činoherního studia, jež umožnila trilogii v překladu Martina Hilského předvést ústeckému publiku.Celá trilogie je především pokračováním našeho společného (s Vláďou Čepkem) snu a předsevzetí. Po pravdě jsme nečekali po Dvou pánech z Verony, že tahle naše cesta bude pokračovat až takhle. Původně jsme si mysleli, že všechny tři díly seškrtáme do jedné inscenace, ale pak jsme si řekli, že bychom byli trochu měkký, tak jsme se pokusili udělat každý zvlášť. Že budeme první v dějinách českýho divadla nás na začátku ani nenapadlo, pak s tím kdosi přišel.“ říká režisér Nuckolls. „Rozhodně byla celá trilogie pro nás pracovně parádním završením třech různých sezón – to, že jsme je dělali v "našem" Ústí, s kamarády, v období příslibu léta. Bylo to moc fajn.“ podotýká dramaturg Čepek.

Místo konání – areál bývalé likérky v ústecké čtvrti Krásné Březno, Drážďanská ul.
Výroba známých alkoholických nápojů v této likérce, spjatých s historií Ústí nad Labem, byla v rámci restrukturalizace výroby před 5 lety přesunuta do Prostějova. Sídlo společnosti a vedení společnosti zůstalo ale v Ústí nad Labem. V současné době je směr uplatnění areálu především v pronájmu skladových a výrobních prostor. Dle zájmu nájemců se tak postupně areál revitalizuje a cílem je jeho naprostá obnova.

www.cinoherak.cz

Autor článku: Petr Kuneš